Novinky
30.05.2023
Dovolená
Ve dnech 8.-16.6.2023 čerpáme dovolenou - v těchto dnech budou objednávky expedované v omezeném rozsahu. Skladové zboží z dobírkových a uhrazených obj... číst celé
27.02.2023
Výpadek e-mailových schránek
Psali jste nám e-mail s dotazem nebo ohledně objednávky a dosud jste se nedočkali odpovědi? Neznamená to, že jsme neodpověděli záměrně, ale ... číst celé
12.02.2023
Mrazy polevují
Díky příznivé předpovědi počasí se vracíme k expedici veškerého námi nabízeného zboží bez jakéhokoliv omezení. číst celé
Zobrazit všechny novinky
Novinky v eshopu

Přihlašte se k odběru novinek

 1. Úvod
 2. Nápady
 3. Decoupage

Decoupage

Decoupage - ubrousková technika

Decoupage (čti dekupáž) je technika u nás známá především jako ubrousková technika nebo jako decoupage je způsob dekorování libovolných předmětů ze dřeva, papíru, vosku, terakoty, porcelánu, textilu ad.

Pomocí decoupage můžete "zachránit" staré nepotřebné nádobí, věšáky apod. a odekorováním z nich udělat unikátní  a jedinečný kousek.

Slovo découpage pochází z francouzštiny. V překladu toto slovo znamená něco jako "krájení, stříhání, vykrajování, vystřihování". V jižní Evropě, odkud tato technika pronikla do střední Evropy se k dekorování používají speciální papíry, tzv. "PAPÍRY PRO DECOUPAGE" - k dostání i v našem obchodě.

Protože se v našich zeměpisných šířkách pro zdobení předmětů používají většinou potištěné ubrousky s různými motivy, mluvíme jak o decoupage, tak o ubrouskové technice (v sousedním Německu, kde se k dekorování používají potištěné ubrousky se této technice říká "serviettentechnik", což je v překladu právě ubrousková technika).

Co všechno se dá dekorovat?

Prakticky by se dalo říci, že můžete odekorovat cokoliv. Jen je zapotřebí vždy zvolit správný druh lepidla laků, barev atd.
Ozdobit tak můžete cokoliv ze dřeva, kartónu, skla, plechu a keramiky. Celkem dobře se dá ozdobit svíčka, textil, různé kameny, korek a pod.

Co je k této technice zapotřebí

 1. Nůžky - použít se dají nůžky na manikůru, ale v nabídce máme i speciální nůžky na decoupage za přijatelnou cenu

 2. Ubrousek - v dnešní době není problém koupit potištěný ubrousek. U nás nemusíte kupovat celé balení, na výběr zde máte několik stovek motivů a navíc je většina ubrousků za nejnižšší možnou cenu 3,-Kč.
  Ubrousky jsou většinou třívrstvé, někdy dvouvrstvé. Pokaždá se využívá pouze potištěná, vrchní vrstva.

 3. Decoupage papíry - prodávají se po archech v různých velikostech. Jejich hlavní výhodou je vystřihování drobných motivů. Na rozdíl od ubrousků je papír pevnější a netrhá se.

 4. Lepidlo na decoupage - někdo používá Herkules. Nic proti tomu nemám, pokud to někomu vyhovuje. Přiznám se, že i já jsem zkusil zpočátku experimentovat, ale protože mi Herkules udělal několikrát ošklivé nažloutlé flíčky a dekorovaný předmět musel podstoupit opravu, raději používám na decoupage už jen lepidla, která jsou pro tuto techniku určená. Jsou lepidla určená pro decoupage porcelánu, pro decoupage textilu, jiná zas na decoupage svíček. V nabídce najdete i lepidla s lakem dohromady. Všechna mají jedno společné - po zaschnutí zcela zprůhlední.

 5. Patiny - se hodí k vytvoření starobylého vzhledu.

 6. Barvy - pro dodatečné dekorování předmětu zdobeného ubrouskem můžeme použít barvy různé. Nejčastěji se ale používají barvy akrylové. Akrylové barvy se dají použít téměř na každý povrch, jsou ředitelné vodou, dboře a rychle schnou, po zaschnutí jsou voděodolné a světlostálé. V nabídce našeho obchodu najdete barvy prověřené a mnohokrát vyzkoušené, které dobře kryjí, v široké škále barevných odstínů.

 7. Laky - laky zakončovací (sametově matné a lesklé). Pokud se chcete pustit do krakelování (popraskaný vzhled)  budete potřebovat speciální krakelovací laky. Ty rozlišujeme na krakelovací lak spodní a krakelovací lak vrchní.

 8. Štětce - štětce pro decoupage používáme kvalitnější, které drží tvar a nepouštějí chloupky. Většinou se používají ploché štětce a dále štětce tupovací. Po práci je nutné štětce vždy pečlivě omýt.

 9. Předmět k dekorování - Jak již bylo zmíněno, odekorovat se dají staré věci a to samé platí i pro věci nové. V naší nabídce naleznete rámečky, plátna, truhličky, konvičky ad. "polotovary" čekající na Vaše šikovné ruce.

 10. Dále mimo výše jmenovaných můžeme s ubrouskovou technikou kombinovat i různé reliéfní tmely, 3D laky, maskovací linery, akvarelové pastely a další.

 

Nejnovější články
Decoupage
26.06.2019
Decoupage
Vyhodit nebo zrenovovat? To je oč tu běží...
Decoupage
26.06.2019
Decoupage
Určitě to znáte. Doma se Vám čas od času dostane do ruky předmět dávno nepoužívaný a nastane otázka co s tím.
Decoupage
26.06.2019
Decoupage
V dnešním velikonočním návodu si vyrobíme krakelované vajíčko metodou vrchního krakelování, která vytváří jemné prasklinky a „antik“ vzhled.
Decoupage
26.06.2019
Decoupage
Stále ještě velká většina nadšenců techniky découpage využívá při tvoření pouze ubrousky. Přitom v Itálii, Španělsku i Francii, odkud vlastně technika zvaná découpage pochází, při tvoření používají hlavně a téměř i jedině speciální papíry na découpage.
Decoupage
26.06.2019
Decoupage
Klasickou decoupage ubrousku na cokoliv (v našem případě oblíbená židlička) obohatíme o "kresbu - stínování" tupováním pomocí houbičky na mytí nádobí.
Decoupage
26.06.2019
Decoupage
V dnešní ukázce "tvoření" si představíme jak práci s decoupage papírem, tak naprostou novinku "Rubbelkrepp Liner". Obětí se stala stará na bílo natřená židlička.
Decoupage
24.06.2019
Decoupage
V dnešním velikonočním návodu si vyrobíme jednoduchá a efektní barevná vajíčka s využitím tzv. Decoupage (ubrouskové) techniky.
Decoupage
24.06.2019
Decoupage
Jak jednoduše zrecyklovat materiál, který jinak po použití míří ihned do odpadkového koše? Inspirujte se!
Decoupage
24.06.2019
Decoupage
Jste milovníkem kávy nebo hledáte originální dárek pro "kávomila"? Pak je tu pro vás dnešní nápad ...
Decoupage
23.06.2019
Decoupage
Vlastnoručně vyrobený dárek nejvíce potěší :-) ... aneb vyrobte dětem puzzle
Článků na stránku 102030

 

© Copyright 2001 - 2023 Ceske-tradice.cz - Všechna práva vyhrazena