Novinky
20.12.2021
Expedice zboží do Vánoc a o svátcích
Stále expedujeme a expedovat budeme i v mezisvátečním období, jen vám neumíme zaručit včasné a rychlé doručení objednaného zboží. Slíbit můžeme, že zb... číst celé
16.11.2021
Mikulášské kostýmy
Max. termín pro objednání mikulášských kostýmů, tak abychom je stihli nechat ušít a doručit vám do 3.12.2021 je PONDĚLÍ 22.11.2021. U objednávek přij... číst celé
18.06.2021
Odstávka datových sítí České pošty
POZOR! Očekáváte balíček doručovaný Českou poštou a máte v plánu si ho zajít vyzvednout o víkendu? Změňte plány! Česká pošta bude mít od pátku 18.6.20... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Novinky v eshopu

Přihlašte se k odběru novinek

 1. Úvod
 2. Nápady
 3. Tvoření z papíru
 4. Svícen s kytičkami

Svícen s kytičkami

Materiál a nářadí:

 • Nůžky
 • Obyčejná tužka s měkkou tuhou, příp. pravítko a guma na gumování
 • Čtvrtka A4 v jemných odstínech (já jsem zvolila světle tyrkysový)
 • Lepidlo nebo oboustranně lepicí páska
 • Výsekový strojek ve tvaru kytičky
 • Pravítko
 • Zelený fix
 • Příp. kousek papíru na vytvoření šablonky

Zima už skoro odešla, ale jaro teprve nakukuje do dveří. A tak se na teplejší počasí asi už těšíme všichni. Jarní náladu si můžeme navodit alespoň doma při tvoření. Tentokrát vytvoříme jednoduchý a krásný květinkový svícen z papíru.

Postup:

 1. Po kratší straně papíru A4 přeložíme podle pravítka záložku širokou asi 1 cm.

 2. Pak přeložíme papír svisle na čtyři stejné pruhy - měříme pouze k záložce. Postupujeme tak, že papír přeložíme k záložce na polovinu a pak každou z nich ještě na půlku.

 3. Podélně přeložíme papír 3,7 cm od okraje. Tato část bude později tvořit dno svícnu.

 4. Nyní potřebujeme odstřihnout horní část a vytvarovat ji do obloučku. Umístění obloučků volíme podle toho, jak chceme mít svícen vysoký. Já jsem odstřihla v nejvyšším místě 4,3 cm a v nejhlubším 6,5 cm.
  K přesnému střihání můžeme vytvořit šablonu z přeloženého papíru, abychom měli obloučky pěkně rovnoměrné. Požadovaný tvar přeneseme ke všem čtyřem stěnám svícnu i k záložce a vystřihneme. Případné zbytky čar po tužce vygumujeme.

 5. Raznicí ve tvaru kytičky vysekneme dírku u horního okraje každého ze čtyř bočnic. Některé umístíme doprostřed, jiné trošku ke straně.
  Pak přeložíme svícen v místě hrany a vysekneme tak dvě kytičky na jednou, každou na jiném boku svícnu. Stejně tak vysekneme kytičku z druhé strany a v jiné výšce, aby výsledek vypadal co nejpřirozeněji.

 6. Zeleným fixem domalujeme vlnící se stonky a drobné lístečky. Každý se může kreativně "vyřádit" dle vlastní fantazie, výsledek pak bude vypadat pokaždé jinak.

 7. Nakonec nás už čeká jen slepení celého modelu. Nejprve naneseme lepidlo nebo oboustrannou lepicí pásku na postranní záložku, čímž slepíme plášť svícnu.
  Potom složíme dno podobně, jako když balíme dárek. Každou hranu velmi dobře prolomíme a nový sklad uhladíme několikrát nehtem. Vzniklou špičku přilepíme.
  Při slepování můžeme dovnitř vložit např. krabičku od krému nebo jiný předmět, kterým vypodložíme vnitřek svícnu, aby nám dno svícnu "neutíkalo".
  Postup opakujeme z obou stran.

 8. Do vzniklého svícnu vložíme malou skleničku na vodu nebo od kojenecké výživy, v níž jsme zapálili čajovou svíčku. Tímto opatřením zabráníme vzniku požáru. I tak samozřejmě dodržujeme bezpečnostní pravidla, jako při hoření jakékoliv jiné svíčky nebo svícnu: nenecháváme svícen v místnosti hořet samotný bez dozoru. Při pozorování kytiček se vám stejně nebude chtít jít pryč ;-)

 9. Svícen máme hotový. Ačkoli není nijak zvlášť náročný na zručnost ani na čas, výsledek je velmi působivý. Pěkně vypadá i přes den vystavený v poličce, tím spíše večer se zapálenou svíčkou.

 10. Když svícen postavíme blízko ke stěně, můžeme navíc pozorovat odrazy květů, které vytváří svit svíčky. Snadno si tak navodíme romantickou před-jarní atmosféru.
  Svícen se hodí i jako drobný dárek pro někoho, koho chceme potěšit.

Autor: Hanka Kalašová


Další foto:

                        

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Štítky

 

© Copyright 2001 - 2022 Ceske-tradice.cz - Všechna práva vyhrazena