Novinky
30.09.2022
Omezení dodávek elektrické energie
Z důvodu nahlášeného omezení dodávky elektrické energie v naší oblasti pro den 30. 9. 2022 budou probíhat expedice objednávek v omezeném režimu. Děku... číst celé
30.06.2022
Omezení šití kostýmů
Ve dnech 1.- 10. 7. 2022 bude z důvodu čerpání dovolených uzavřena šicí dílna a nebudeme schopni vyřídit případné zakázky šití kostýmů. Pro ostatní o... číst celé
20.12.2021
Expedice zboží do Vánoc a o svátcích
Stále expedujeme a expedovat budeme i v mezisvátečním období, jen vám neumíme zaručit včasné a rychlé doručení objednaného zboží. Slíbit můžeme, že zb... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Novinky v eshopu

Přihlašte se k odběru novinek

Sněhové vločky

Materiál a nářadí:

 • papír
 • nůžky
 • obyčejná tužka s měkkou tuhou, příp. pravítko a guma na gumování

Zimu jsme si letos užili dlouhou a vypadá to, že ještě chvilku bude vládnout přírodě. Můžeme se tedy s chutí pustit do zimního tvoření.
Také si ještě pamatujete, jak jsme jako malí vystřihovali z papíru sněhové vločky? Podobný návod přináším i dnes, ovšem tentokrát o něco rafinovanější a s nevšedním výsledkem.

Papír použijeme nejlépe origami - z jedné strany modrý a z druhé bílý. Vystačíme si ale i s obyčejným jednobarevným papírem nebo klasickými bílým kancelářským. Velice hezky budou vypadat i vločky z modrého mramorovaného papíru.
Podobného efektu jako u origami papírů docílíme s jednobarevným balicím papírem - ten je ovšem jemnější, takže se snadněji poničí a ve svislé pozici nebude držet vůbec.

Postup:

 1. Čtvercový papír o délce stěny 21 cm přeložíme přes úhlopříčku, a pak ještě na 8 stejných dílů. Sklady tvoříme raději "do harmoniky", aby nám v jednom ohybu nevznikaly příliš silné hrany (a tím nerovnosti při střihání).

 2. Na složený papír překreslíme zvolenou šablonu. Tu přeneseme na papír tužkou a motiv obtiskneme na papír obkreslením z druhé strany.
  Dobře rozlišujeme delší a kratší stěnu, aby nám po střihání nechyběly "špičky" vloček.

 3. Podle černých čar střiháme, zelenými jsou naznačené budoucí místa ohybů.
  Motiv D přenášíme na papír přeložený na úhlopříčku a pak pouze 4 díly.
  Na motiv E nám stačí papír o délce jedné strany 13 cm.

 4. Ostrými nůžkami pečlivě vystřihneme všechny předkreslené strany. Dáme pozor, aby se nám papír při střihání nerozjížděl.

 5. Vločku rozložíme. Jednotlivé stěny od sebe oddělujeme opatrně, aby se papír nepotrhal.

 6. Nakonec přeložíme vzniklé trojúhelníčky a špičky podle nákresu v šabloně. Tím krásně vynikne nejen trojrozměrnost vloček, ale především kontrast mezi barevnou lícovou a bílou rubovou stranou materiálu.
  U motivu B a D dochází dokonce k dvojímu překladu: větší trojúhelník přeložíme navrch a menší trojúhelník či špičku do rubu.
  Dbáme na přesnost - každá špička by měla lícovat s překladem nebo úhlopříčkou na vločce, neměla by zabíhat do strany.

 7. Když přeložíme všechny díly, vločka je hotová. Můžeme ji nalepit jako obrázek, zavěsit na stěnu či přilepit na okno. Nebo ji použijeme jako ozdobu kolem svíčky.
  Vločku můžeme také nechat zalaminovat. Tak poslouží i jako podložka pod svíčku s tepelnou izolací. Nebo ji zalaminovanou můžeme zavěsit na stěnu i v případě, že jsme vyráběli z jemnějších materiálů.

Autor: Hanka Kalašová


Další foto:

              

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Štítky

 

© Copyright 2001 - 2022 Ceske-tradice.cz - Všechna práva vyhrazena