Novinky
05.01.2020
6.-10.1.2020 - inventura
Abyste měli jistotu, že zboží, které je uvedeno skladem v konkrétním množství je skutečně v tomto rozsahu k dispozici, musíme to vše řádně spočítat. P... číst celé
19.12.2019
Konec vánoční expedice
Dneškem ukončujeme expedice objednávek, které byste rádi obdrželi do Štědrého dne. Pokud na doručení do Vánoc netrváte, Vaší objednávku samozřejmě rád... číst celé
17.11.2019
19.-21.11.2019 - omezení expedice objednávek
Z důvodu plánované rekonstrukce rozvodné sítě elektřiny budeme ve dnech 19.-21.11.2019 bez dodávky elektrické energie a expedice objednávek budou omez... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Novinky v eshopu

Přihlašte se k odběru novinek

11.01.2019

Sněhové vločky

Materiál a nářadí:

 • papír
 • nůžky
 • obyčejná tužka s měkkou tuhou, příp. pravítko a guma na gumování

Zimu jsme si letos užili dlouhou a vypadá to, že ještě chvilku bude vládnout přírodě. Můžeme se tedy s chutí pustit do zimního tvoření.
Také si ještě pamatujete, jak jsme jako malí vystřihovali z papíru sněhové vločky? Podobný návod přináším i dnes, ovšem tentokrát o něco rafinovanější a s nevšedním výsledkem.

Papír použijeme nejlépe origami - z jedné strany modrý a z druhé bílý. Vystačíme si ale i s obyčejným jednobarevným papírem nebo klasickými bílým kancelářským. Velice hezky budou vypadat i vločky z modrého mramorovaného papíru.
Podobného efektu jako u origami papírů docílíme s jednobarevným balicím papírem - ten je ovšem jemnější, takže se snadněji poničí a ve svislé pozici nebude držet vůbec.

Postup:

 1. Čtvercový papír o délce stěny 21 cm přeložíme přes úhlopříčku, a pak ještě na 8 stejných dílů. Sklady tvoříme raději "do harmoniky", aby nám v jednom ohybu nevznikaly příliš silné hrany (a tím nerovnosti při střihání).

 2. Na složený papír překreslíme zvolenou šablonu. Tu přeneseme na papír tužkou a motiv obtiskneme na papír obkreslením z druhé strany.
  Dobře rozlišujeme delší a kratší stěnu, aby nám po střihání nechyběly "špičky" vloček.

 3. Podle černých čar střiháme, zelenými jsou naznačené budoucí místa ohybů.
  Motiv D přenášíme na papír přeložený na úhlopříčku a pak pouze 4 díly.
  Na motiv E nám stačí papír o délce jedné strany 13 cm.

 4. Ostrými nůžkami pečlivě vystřihneme všechny předkreslené strany. Dáme pozor, aby se nám papír při střihání nerozjížděl.

 5. Vločku rozložíme. Jednotlivé stěny od sebe oddělujeme opatrně, aby se papír nepotrhal.

 6. Nakonec přeložíme vzniklé trojúhelníčky a špičky podle nákresu v šabloně. Tím krásně vynikne nejen trojrozměrnost vloček, ale především kontrast mezi barevnou lícovou a bílou rubovou stranou materiálu.
  U motivu B a D dochází dokonce k dvojímu překladu: větší trojúhelník přeložíme navrch a menší trojúhelník či špičku do rubu.
  Dbáme na přesnost - každá špička by měla lícovat s překladem nebo úhlopříčkou na vločce, neměla by zabíhat do strany.

 7. Když přeložíme všechny díly, vločka je hotová. Můžeme ji nalepit jako obrázek, zavěsit na stěnu či přilepit na okno. Nebo ji použijeme jako ozdobu kolem svíčky.
  Vločku můžeme také nechat zalaminovat. Tak poslouží i jako podložka pod svíčku s tepelnou izolací. Nebo ji zalaminovanou můžeme zavěsit na stěnu i v případě, že jsme vyráběli z jemnějších materiálů.

Autor: Hanka Kalašová


Další foto:

              

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Štítky

 

© Copyright 2001 - 2020 Ceske-tradice.cz - Všechna práva vyhrazena