Novinky
30.05.2023
Dovolená
Ve dnech 8.-16.6.2023 čerpáme dovolenou - v těchto dnech budou objednávky expedované v omezeném rozsahu. Skladové zboží z dobírkových a uhrazených obj... číst celé
27.02.2023
Výpadek e-mailových schránek
Psali jste nám e-mail s dotazem nebo ohledně objednávky a dosud jste se nedočkali odpovědi? Neznamená to, že jsme neodpověděli záměrně, ale ... číst celé
12.02.2023
Mrazy polevují
Díky příznivé předpovědi počasí se vracíme k expedici veškerého námi nabízeného zboží bez jakéhokoliv omezení. číst celé
Zobrazit všechny novinky
Novinky v eshopu

Přihlašte se k odběru novinek

 1. Úvod
 2. Nápady
 3. Textilní techniky
 4. Savování - jak na to

Savování - jak na to

Savová metoda dekorování textilu je stále obrovským hitem. Jako kouzelným proutkem se Vám před očima mění savované dílo. Z obyčejného trika během pár okamžiků máte originální módní doplněk Vašeho šatníku.
V prvním díle "seriálu savování" se seznámíme se základními prostředky a pomůckami potřebnými k savování.

Materiál a nářadí:

 • Savo Perex je prostředek určený k bělení textilu.  Používá se jak nezředěný, tak i ředěný v poměru 1:1 - 1:4.
  Použít se dá i klasické savo, ale vzhledem k jeho větší "žravosti" se toto moc nedoporučuje.

 • na razítka použijte gelový čistící prostředek s obsahem chlornanu sodného
 • Tlaková pumpička Funpump
  - na rozdíl od rozprašovače na květiny dokážete s touto pumpičkou nanést rovnoměrně velký pruh sava na textil. Po napumpování funguje např. jako lak na vlasy.
 • Houbičky na mytí nádobí
  - houbičkami můžete savo na textil natupovat (je ovšem nutné mít savo zředěné, popř. použít alternativní gelový prostředek - např. Domestos)
 • Razítka
  - razítka z překližky
 • Šablony
  - koupené (viz nabídka našeho obchodu)
  - vystřižené z lepící tapety, lina, papíru ad., viz * Výroba šablony
  - opravdové listí
  - záclona, krajka, klíče
 • Ostatní
  - noviny nebo kartón (na kterém savujeme a kterým vycpáváme nebo přikrýváme savovaný textil)
  - nůžky
  - maskovací malířská páska
  - ochranné pomůcky (brýle, rukavice)

MATERIÁL VHODNÝ K SAVOVÁNÍ:

Savovat se dá např. džínovina, manžestr, ale nejlepší výsledky se dosahují savováním 100% bavlny.
Aby vynikl kontrast vysavovaných míst a původní barvy, vybíráme pro tuto techniku tmavší textil. Odstín odsavovaného místa je závislý na původní barevnosti, ale i na kvalitě textilu. Většinou se barva odsaví na smetanově bílou, béžovou nebo  mírně nazrzlou.

Je lepší pokaždé před savováním udělat malý test (u látky na nějakém odstřižku, u trička na vnitřním lemu) pomocí kosmetickou vatovou tyčinkou namočenou do chlorového přípravku (sava).

Odbarvovanou látku je dobré předem namočit a vyždímat. Po odsavení zastavíte proces bělení vypráním ve studené tekoucí vodě.

(!)
Na trička, která odbarvujete pro malé děti, použijte k neutralizaci SAVA 3% peroxid vodíku. Po neutralizaci oděv opět dobře vyperte a usušte.

 

* Výroba šablony

 • z tvrdého papíru - nejjednodušší způsob, stačí šablonku vytisknout a vystřihnout. Je to ale také nejméně vhodná varianta, protože jde o šablonu na jedno použití
 • z rybníčkové folie - složitější způsob, kdy musíme šablonu buď překreslit na folii a poté vystřihnout, nebo šablonu z papíru vystřihnout, přiložit k folii a opět střihat. Na druhou stranu vydrží taková šablona velmi hodně a dlouho
 • z laminovací folie - lehká výroba a dlouhá trvanlivost. Šablonu stačí vytisknout, vložit do laminovací folie a nechat zatavit laminovacím přístrojem. Pokud ale laminovačku nemáte, můžete podobně jako předchozí způsobem vystřihnout šablonu z tvrdé průsvitné folie (např. folie na vysvědčení)

Autor: Martin Bestajovský


Další foto:

         

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

 

© Copyright 2001 - 2023 Ceske-tradice.cz - Všechna práva vyhrazena