Novinky
05.01.2020
6.-10.1.2020 - inventura
Abyste měli jistotu, že zboží, které je uvedeno skladem v konkrétním množství je skutečně v tomto rozsahu k dispozici, musíme to vše řádně spočítat. P... číst celé
19.12.2019
Konec vánoční expedice
Dneškem ukončujeme expedice objednávek, které byste rádi obdrželi do Štědrého dne. Pokud na doručení do Vánoc netrváte, Vaší objednávku samozřejmě rád... číst celé
17.11.2019
19.-21.11.2019 - omezení expedice objednávek
Z důvodu plánované rekonstrukce rozvodné sítě elektřiny budeme ve dnech 19.-21.11.2019 bez dodávky elektrické energie a expedice objednávek budou omez... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Novinky v eshopu

Přihlašte se k odběru novinek

 1. Úvod
 2. Nápady
 3. Textilní techniky
 4. Savování - jak na to
20.08.2019

Savování - jak na to

Savová metoda dekorování textilu je stále obrovským hitem. Jako kouzelným proutkem se Vám před očima mění savované dílo. Z obyčejného trika během pár okamžiků máte originální módní doplněk Vašeho šatníku.
V prvním díle "seriálu savování" se seznámíme se základními prostředky a pomůckami potřebnými k savování.

Materiál a nářadí:

 • Savo Perex je prostředek určený k bělení textilu.  Používá se jak nezředěný, tak i ředěný v poměru 1:1 - 1:4.
  Použít se dá i klasické savo, ale vzhledem k jeho větší "žravosti" se toto moc nedoporučuje.

 • na razítka použijte gelový čistící prostředek s obsahem chlornanu sodného
 • Tlaková pumpička Funpump
  - na rozdíl od rozprašovače na květiny dokážete s touto pumpičkou nanést rovnoměrně velký pruh sava na textil. Po napumpování funguje např. jako lak na vlasy.
 • Houbičky na mytí nádobí
  - houbičkami můžete savo na textil natupovat (je ovšem nutné mít savo zředěné, popř. použít alternativní gelový prostředek - např. Domestos)
 • Razítka
  - razítka z překližky
 • Šablony
  - koupené (viz nabídka našeho obchodu)
  - vystřižené z lepící tapety, lina, papíru ad., viz * Výroba šablony
  - opravdové listí
  - záclona, krajka, klíče
 • Ostatní
  - noviny nebo kartón (na kterém savujeme a kterým vycpáváme nebo přikrýváme savovaný textil)
  - nůžky
  - maskovací malířská páska
  - ochranné pomůcky (brýle, rukavice)

MATERIÁL VHODNÝ K SAVOVÁNÍ:

Savovat se dá např. džínovina, manžestr, ale nejlepší výsledky se dosahují savováním 100% bavlny.
Aby vynikl kontrast vysavovaných míst a původní barvy, vybíráme pro tuto techniku tmavší textil. Odstín odsavovaného místa je závislý na původní barevnosti, ale i na kvalitě textilu. Většinou se barva odsaví na smetanově bílou, béžovou nebo  mírně nazrzlou.

Je lepší pokaždé před savováním udělat malý test (u látky na nějakém odstřižku, u trička na vnitřním lemu) pomocí kosmetickou vatovou tyčinkou namočenou do chlorového přípravku (sava).

Odbarvovanou látku je dobré předem namočit a vyždímat. Po odsavení zastavíte proces bělení vypráním ve studené tekoucí vodě.

(!)
Na trička, která odbarvujete pro malé děti, použijte k neutralizaci SAVA 3% peroxid vodíku. Po neutralizaci oděv opět dobře vyperte a usušte.

 

* Výroba šablony

 • z tvrdého papíru - nejjednodušší způsob, stačí šablonku vytisknout a vystřihnout. Je to ale také nejméně vhodná varianta, protože jde o šablonu na jedno použití
 • z rybníčkové folie - složitější způsob, kdy musíme šablonu buď překreslit na folii a poté vystřihnout, nebo šablonu z papíru vystřihnout, přiložit k folii a opět střihat. Na druhou stranu vydrží taková šablona velmi hodně a dlouho
 • z laminovací folie - lehká výroba a dlouhá trvanlivost. Šablonu stačí vytisknout, vložit do laminovací folie a nechat zatavit laminovacím přístrojem. Pokud ale laminovačku nemáte, můžete podobně jako předchozí způsobem vystřihnout šablonu z tvrdé průsvitné folie (např. folie na vysvědčení)

Autor: Martin Bestajovský


Další foto:

         

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

 

© Copyright 2001 - 2019 Ceske-tradice.cz - Všechna práva vyhrazena