Návštěvy Barborek

Večer před svátkem svaté Barbory chodívaly po vsi „Barborky“. Oděny byly bíle a přes obličej mívaly bílý závoj. Bílá barva symbolizovala čistotu a nevinnost. Většinou chodívaly ve dvojicích či trojicích, z nichž jedna měla v ruce košík s jablky, ořechy a cukrovím, kterým podarovávala malé děti.
Na Bechyňsku jich chodívalo někdy až šest. Jedna z nich měla zvoneček a každá vlasy rozčesané přes obličej, na hlavě někdy korunku, někdy věneček. V levé ruce košíček s dárky pro hodné děti a v pravé ruce metlu pro ty zlobivé. Svůj příchod do stavení ohlašovaly jak zvonkem, tak šleháním metlami na okno.
V Roudnici odměňovaly hodné děti zvláštním pečivem, kterému se říkalo „barborky“ nebo také „fakulkami“. Podle lidového vyprávění je posílal „barborky“ na zem svatý Petr po zlatém provazu.

My tři Barborky jsme,
z daleké země jdeme
a dárky Vám neseme.
Neseme, neseme, velice to krásné,
kdo se s námi modlit bude, tomu je dáme
a kdo nebude, tomu hodně nalupáme.
Zveřejněno:16.11. 2003
Aktualizováno: 13.8.2010
 
 
 
Zdroj: České tradice, knižní archív České tradice, internet

 

 

Diskuse
Autor:Antonín
Datum:pro 17, 2011
Tuto tradici jsem letos viděl zachovávat v Želetavě na Vysočině - Horácku. Krásný zvyk, bylo by vhodné jej obnovit, ostatně jako jiné krásné zvyky, které v dřívějších dobách byly samozřejmostí.
Autor:Zuzana
Datum:pro 4, 2014
Email:
u nás se tento svátek slavil, vždycky na sv.Barboru někdo zazvonil na dveře(maminka :) a tam mísa plná dobrot, nikdo to jiný neznal v mém okolí(Praha), všichni Mikuláš, ale tohle bylo prostě krásný-poetický
Autor:janajanska
Datum:pro 1, 2015
Email:
My jsme dávali na okno punčochu a ráno jsme tam měli brambory,uhlí,a dobrůtky,když jsem to dnes řekla vnučkám,tak se mi jejich maminka vysmála.....na Barborku se fakt zapomělo,jen ta větvička se uchovala....škoda
Autor:katka
Datum:pro 4, 2015
Email:
Naprosto souhlasim. Je to velika skoda. Take na to rada vzpominam. Za dvermi ci okny byla smes vseho mozneho uhliky, brambory, orechy nejaka ta sladkost.... ted mam sama deti 5let a 2 roky a pokracuji v tradici. Vypada, ze v okoli asi jedina, ale nevadi...
Autor:katka
Datum:pro 4, 2015
Email:
Naprosto souhlasim. Je to velika skoda. Take na to rada vzpominam. Za dvermi ci okny byla smes vseho mozneho uhliky, brambory, orechy nejaka ta sladkost.... ted mam sama deti 5let a 2 roky a pokracuji v tradici. Vypada, ze v okoli asi jedina, ale nevadi...
Autor:menclová
Datum:pro 9, 2015
Email:
Dobrý den, v rodné vsi maminky, v Jitkově na Vysočině se tento zvyk a mnoho další také dodržuje a je to moc milé. Jen jsem nevěděla, jak to se Svatou Barborou bylo a po přečtení jejího krutého osudu to dětem asi podám trochu zaobaleně. Dík za hezké stránky.
Podmínky převzetí článků

Články můžete číst, tisknout a kopírovat POUZE PRO SVOJI POTŘEBU. Využít či převzít zveřejněné články, nápady či recepty je samozřejmě možné, ale pouze při dodržení určitých pravidel:

  1. o převzatých článcích (jmenovitě) musíme být předem informováni
  2. u každého schváleného článku musí být viditelně napsán zdroj (převzato z www.ceske-tradice.cz) s aktivním odkazem na www.ceske-tradice.cz
  3. články mohou být použity pouze nekomerčně jako naučně-informativní text
  4. v případě, že by někdo žádal Váš web o možnost převzetí našich článků, musí kontaktovat přímo nás (některé články jsou psané našimi externími spolupracovníky a některé jsou vyměněné a u těch musíme mít kontrolu, kdo a kam je umístí)
  5. na jednom webu může být použito max. 5 článků - na ostatní může být uveden pouze odkaz na naše stránky
  6. články nesmí být uveřejněny na stránkách propagující rasismus, fašismus, pornografii, hazardní hry apod nebo na stránkách s odkazy na tyto weby

Pro možnost komerčního využití nás kontaktujte na našem emailu: martin@ceske-tradice.cz

Kopírování článků a to i jejich částí bez svolení autora, je závažným porušením autorských práv a je po právní stránce trestné.
Články zjišťujeme pomocí vyhledávacího robota několikrát ročně a jakékoliv zjištěné prohřešky jsou a budou dle rozsahu a způsobu kopírování a dalšího využívání předávány našemu právnímu zástupci.
 

Nové články na email