Tradice kvetoucích barborek

Velmi známým zvykem bývalo řezání třešňové větvičky „barborky“ a to nejen na ozdobu světnice, ale také pro její údajnou čarovnou moc. Uříznutá „barborka“ se vložila do nádoby s vodou a čekalo se zda vykvete.
 
Kolikátý den od uříznutí větvičky „barborka" vykvetla, tolikátý měsíc v následujícím roce byl pro majitele větvičky tím šťastným.
 
Jindy děvče uřízlo větviček více a každé dala jméno jednoho z chlapců, kteří jí byli sympatičtí. Věřilo, že se stanou nevěstou toho, která větvička nesoucí jeho jméno vykvetla nejdříve.
 
Podle lidové víry se měla třešňová větvička ze stromku starého alespoň deset let uříznout v ten okamžik, kdy se na obzoru objevil první sluneční paprsek. Taková větévka se pak odnesla do domu, kde bylo děvče na vdávání a čekalo se, zda se větvička o Štědrém dnu obalí květy, což znamenalo brzké vdavky.

Kvítek z barborky ukrytý za šněrovačkou prý měl tu moc přivábit chlapce, na kterého děvče myslelo.
 
 
Zdroj: České tradice, knižní archív České tradice, internet

 

 

Diskuse
Autor:nikdo
Datum:lis 30, 2011
Email:
hezká stránka hodně informací ale není tu proč se barborka trhá a jak to bylo s tím stromem vedle kterého ji táhly. díky .
Autor:kristian
Datum:bře 3, 2013
Email:
Dobré odpoledne
Autor:gitus
Datum:pro 3, 2015
Email:
Hezká stránka i příspěvky, ale co ty hrubky! "České tradice" a neumí česky - to je ostuda :-(
Autor:Jitka Bestajovská
Datum:pro 4, 2015
Email:
Dobrý den, děkujeme za příspěvek! Stránky jsou ušité doslova v domácích podmínkách a nebyla šance, aby prošly nějakou profesionální jazykovou korekturou. Některé věty jsou přepisovány z našeho knižního archivu "staročeštinou", která vypadá v něktrých obratech zvláštně. Nicméně v článku nevidím nějaké hrubky - můžete nás na ně prosím upozornit? Děkuji a přeji poklidnou adventní dobu! Jitka Bestajovská
Autor:Tereza
Datum:pro 23, 2015
Žádné hrubky tam nejsou :) To slečna neumí česky.
Autor:Honza
Datum:pro 4, 2016
Email:
Hrubka je například zde: "...z chlapců, kteří jí bylY sympatičtí."
Autor:Elis
Datum:pro 20, 2015
Email:
Mně by zajímalo, jakej měsíc budu šťastná,když mi vykvetly barboky až za 17 dní....
Autor:Michaela
Datum:pro 28, 2015
Email:
Dobrý den, také mi barborka vykvetla až za 24 dní :o)) a to jsem si pomohla umístěním u topení.
Podmínky převzetí článků

Články můžete číst, tisknout a kopírovat POUZE PRO SVOJI POTŘEBU. Využít či převzít zveřejněné články, nápady či recepty je samozřejmě možné, ale pouze při dodržení určitých pravidel:

  1. o převzatých článcích (jmenovitě) musíme být předem informováni
  2. u každého schváleného článku musí být viditelně napsán zdroj (převzato z www.ceske-tradice.cz) s aktivním odkazem na www.ceske-tradice.cz
  3. články mohou být použity pouze nekomerčně jako naučně-informativní text
  4. v případě, že by někdo žádal Váš web o možnost převzetí našich článků, musí kontaktovat přímo nás (některé články jsou psané našimi externími spolupracovníky a některé jsou vyměněné a u těch musíme mít kontrolu, kdo a kam je umístí)
  5. na jednom webu může být použito max. 5 článků - na ostatní může být uveden pouze odkaz na naše stránky
  6. články nesmí být uveřejněny na stránkách propagující rasismus, fašismus, pornografii, hazardní hry apod nebo na stránkách s odkazy na tyto weby

Pro možnost komerčního využití nás kontaktujte na našem emailu: martin@ceske-tradice.cz

Kopírování článků a to i jejich částí bez svolení autora, je závažným porušením autorských práv a je po právní stránce trestné.
Články zjišťujeme pomocí vyhledávacího robota několikrát ročně a jakékoliv zjištěné prohřešky jsou a budou dle rozsahu a způsobu kopírování a dalšího využívání předávány našemu právnímu zástupci.
 

Nové články na email