Silvestrovské a novoroční zvyky

Kdo by neznal pranostiku: "Jak na Nový rok, tak po celý rok"?
Co to ale pro nás znamená?

Určitě bychom měli vynést všechny odpadkové koše, převléct dočista všechno povlečení v postelích, vyprat a vyžehlit prádlo, aby nikde nezůstal nějaký "rest".

Co je ale nejdůležitější - buďme na sebe milí a hodní!!! Pokud se budete cítit šťastni tento den, pak by se Vám štěstí nemělo vyhýbat ani v novém roce.


Rady na závěr:

  • neservírujte na Nový rok drůbež, ať Vám neuletí štěstí!
  • na svátečním novoročním stole by naopak neměla chybět čočka, aby se rozmnožovaly peníze
Zdroj: knižní archív České tradice, internet
Diskuse
Autor:Kynčlová Eliška
Datum:led 3, 2012
Email:
Přeji Vám hodně štěstí, zdraví - a jak osobní, tak pracovní úspěchy v novém roce. Je krásné a vzacné "listovat" v Českých tradicích a já Vám za ně děkuji. Mám, ale na Vás jeden dotaz....Do nevávna jsem byla přesvědčena, že (vyprano) prádlo nemá visen na Nový rok. Ale letos jsen slyšela, že nemá viset na Štědrý den. Která varianta je podle Vás tedy ta správná? Děkuji za odpověď El
Autor:Martin Bestajovský
Datum:led 12, 2012
Email:
Dobrý den, zcela jistě by nemělo prádlo viset na Nový rok. Štědrý den je všude popisován jako den velkého úklidu, tak si myslím, že i to prádlo by sem tam viset mohlo :)
Autor:Nikís
Datum:bře 17, 2015
Email:
Právě, že by prádlo nemělo viset ..přináší to smůlu a říká se, že někdo z blízkých může přijít k neštěští. :)
Autor:Martina
Datum:led 2, 2019
Email:
Dobrý den, prádlo nemá viset na Štědrý den, potrzuje to i zápis na Wikipedii: https://cs.wikipedia.org/wiki/Vánoční_zvyky_a_pověry Štěstí a smůla Přinejmenším mezi večeří a půlnocí jsou hrány karty a kostky, aby hráči zjistili jaké štěstí je čeká příští rok, jak jim půjde karta.[37] O Štědrém večeru má mít kapsy hospodář otevřené, aby do nich napadalo štěstí, aby přišel hospodář k bohatství.[37] Prát prádlo na Štědrý den přináší smůlu. Destrukce, nemoc a smrt O Štědrém večeru se nesmí rozhodně věšet prádlo, protože by se během roku mohl někdo oběsit.[39] Zvykem bylo rozkrajování ovoce, z něhož se věštilo zdraví či nemoc a smrt. Na Štědrý den se nesmí čistit chlévy a stáje, pak by dobytek kulhal. Nesmí se zametat, aby z domu nebyli vymeteni duchové mrtvých, kteří v tyto dny přicházejí navštívit živé.[37] Nesmí se šít a plést, aby myši nezničily výsledek. [39] Od štědrovečerní tabule podle pověry nesmí vstávat od stolu nikdo, dokud všichni nedojí, to aby rodina zůstala pohromadě. Podle pověry ten kdo od stolu vstane, do roka zemře.[33] V jiných rodinách se směla vzdalovat pouze hospodyně. Jinde zase právě hospodyně nemá vstát od štědrovečerní večeře, protože by slepice nenesly. Nohy vánočního stolu byly svazovány řetězem (stůl je ovázán řetězem), aby rodina zůstala pohromadě. Podle jiných pověr je pro ochranu před zlými duchy.[33] Z večeře vždy musí zůstat zbytky. Zbytky z štědrovečerní večeře se dávaly zvířatům a vhazovaly se do ohně a vody (aby si hospodyně naklonila tyto živly a nedošlo k požáru či povodni).
Autor:Lisa
Datum:led 1, 2013
Email:
Jsem z toho nějak zmatená. Na nový rok nemá viset prádlo, ale má se vyprat a vyžehlit. Kdo mi to vysvětlí?
Autor:Renata
Datum:pro 25, 2013
Email:
Krásné VÁNOČNÍ SVÁTKY, snad není problém vše udělat před SILVESTREM A NOVÝM ROKEM.CHodím do práce i o svátcich a dobrá organizace v domácnosti je nad zlato.
Autor:Jahoda
Datum:led 12, 2017
Email:
Vyperete a vyžehlíte na silvestra!
Autor:Viktor
Datum:pro 31, 2013
Zajímavé, ale měl jsem na mysli něco jiného.
Autor:Moni
Datum:pro 25, 2015
Email:
Vtipne :) do svych 33 let jsem byla presvedcena,ze pradlo nesmi viset 31.12 a 1.1. a az teprve 2 roky zpatky jsem se docetla,ze to nema byt na vanoce 24-26.12 :)
Autor:Jana
Datum:led 1, 2016
Email:
Prádlo nemá viset na štědrý den 24.12.
Autor:Jana Jandová
Datum:pro 30, 2017
Email:
Prádlo se nemá věšet ze Silvestra na Nový rok. Na Vánoce si vymyslel někdo v nedávné době.
Autor:františka
Datum:pro 20, 2018
Email:
že nemá viset prádlo na stšdrý den a nový rok říkala už moje babička a ta byla ročnik 1898)))) takže nové to není)))
Nové články na email