Ohňostroje

Odpalování ohňostrojů je novodobý zvyk, plný hezkých efektů, ale bohužel i nehezkých úrazů je odpalování různých raket, rachejtlí, gejzírů, petard a dalších pyrotechnických pomůcek. Po pádu železné opony se silvestrovská pyrotechnika dostala i na naše pulty. Jde jak o bezpečné (třída I.-II.), tak i "na černo prodávané" (třída III).

Pro informaci:
Všechny ohňostroje se musí hlásit na MÚ a policii v místě konání a žádat povolení odpalování po 22 h. Varuji před nákupem pyrotechnických výrobků na tržištích a které nejsou opatřeny českým návodem.

Při odpalování pamatujte na sousedy a na zvířata.Lide bydlící poblíž, nemusí mít vždy pochopení pro naši oslavu a naši čtyřnozí kamarádi také nejásají, bouchne-li petarda v jejich blízkosti.

Pozn.
  • Třída I. – např. římské svíce, minipetardy a pokojové ohňostroje.
  • Třída II. – např. kulové pumy, rakety s padáčkem, petardy Korzár
  • Třída III. – Pyrotechnika této kategorie by neměla být volně v prodeji.Tyto výrobky smějí odpalovat pouze proškolené osoby vlastnící průkaz odpalovač ohňostrojů .Z vlastní zkušenosti vím,že opak je pravdou. Pokud už se Vám dostanou do ruky, měli byste vědět, že rakety a kulové pumy této kategorie létají do výše okolo 300 m a NESMÍ být odpalovány v blízkosti budov. Tyto výrobky mají oproti I. a II. kategorii několikanásobně větší dávky černého prach a ostatních efekty tvořících složek, že předčasný výbuch by neskončil jen popálenými a utrhanými prsty. S těmito výrobky zacházejte nanejvýš opatrně!!!

Ještě se musím zmínit o podomácku vyráběných petardách a raketách.

Pamatujte – NEEXISTUJE BEZPEČNÁ TRHAVINA!!! (Kdo tvrdí něco jiného, lže.)

O domácích výbušninách to platí dvojnásob, neboť nejsme v domácím prostředí schopni zajistit správné podmínky pro výrobu třaskavých složí a ani výsledný efekt není nikdy takový jako u profesionálních výrobků.

Co se týče vojenských světlic, dělobuchů atd. osobně je považuji za mimořádně nebezpečné. Narozdíl od zábavné pyrotechniky, která je plněna do papírových trubiček, jsou tyto kovové a hrozí zranění odlétávajícími střepinami.

Na závěr bych Vám rád popřál hezkou oslavu Silvestra a slzy v očích ať Vám způsobí dojetí nad úchvatnou krásou ohňostroje a ne palčivá bolest ze ztráty končetin.

Poznámka: Výroba a přechovávání výbušných a třaskavých látek je trestný čin a trestá se odnětím svobody.
Zdroj: knižní archív České tradice, internet
Diskuse
Zatím žádné příspěvky
Podmínky převzetí článků

Články můžete číst, tisknout a kopírovat POUZE PRO SVOJI POTŘEBU. Využít či převzít zveřejněné články, nápady či recepty je samozřejmě možné, ale pouze při dodržení určitých pravidel:

  1. o převzatých článcích (jmenovitě) musíme být předem informováni
  2. u každého schváleného článku musí být viditelně napsán zdroj (převzato z www.ceske-tradice.cz) s aktivním odkazem na www.ceske-tradice.cz
  3. články mohou být použity pouze nekomerčně jako naučně-informativní text
  4. v případě, že by někdo žádal Váš web o možnost převzetí našich článků, musí kontaktovat přímo nás (některé články jsou psané našimi externími spolupracovníky a některé jsou vyměněné a u těch musíme mít kontrolu, kdo a kam je umístí)
  5. na jednom webu může být použito max. 5 článků - na ostatní může být uveden pouze odkaz na naše stránky
  6. články nesmí být uveřejněny na stránkách propagující rasismus, fašismus, pornografii, hazardní hry apod nebo na stránkách s odkazy na tyto weby

Pro možnost komerčního využití nás kontaktujte na našem emailu: martin@ceske-tradice.cz

Kopírování článků a to i jejich částí bez svolení autora, je závažným porušením autorských práv a je po právní stránce trestné.
Články zjišťujeme pomocí vyhledávacího robota několikrát ročně a jakékoliv zjištěné prohřešky jsou a budou dle rozsahu a způsobu kopírování a dalšího využívání předávány našemu právnímu zástupci.
 

Nové články na email