Hromnice

2.2. - Toho dne se v kostele světily před mší svíce, kterým se také říkalo hromničky. Pobožní lidé takto vysvěcené „hromničky“ zapalovali při bouřích, modlíce se přitom k Bohu za odvrácení možné pohromy. Také bývalo zvykem dávat hromničku do ruku umírajícímu člověku. Světlo hromničky mělo jeho dušičce svítit na cestu do nebe.
Na Chodsku věřili, že kdo by na Hromnice tancoval, ten by zemřel bez světla.
Na Chrudimsku zas obcházel hospodář s posvěcenou hromničkou třikrát za sebou úly a přitom se modlil, což mu mělo zajistit zdravé včely a hojnost medu.
V den Hromnic se nesmělo šít ani nic přišívat. Mělo se zato, že jehla přitahuje „boží posly“ blesky.
 
Staroslovanské zvyky
Od druhého novoluní očekávali naši předci dle původního lunárně solárního staroslovanského kalendáře příchod boha Peruna. Perun byl představitelem plodivé síly a přicházel na pomoc nedávno narozenému mladému bohu Jarovítovi nebo Svarožici, aby mu pomohl zvítězit nad temnými silami a svrhnout vládu zimy. Jeho příchod byl očekáván v podobě jarního zahřmění. Jarním bleskem, jako dotknutím kouzelného proutku, probouzela se božstva a příroda se otevírala novému životu.
 
Věřilo se, že před hromovým rachotem jarního Peruna prchají zlí duchové a zalézají do svých skrýší.U starých Slovanů byla tomuto prvnímu zahřmění věnována velká pozornost a lidé tento úkaz provázeli mnohými rituály. Při prvním jarním hřmění lidé klekávali na zem a líbali ji.
 
Lidé přemisťovali ve světnicích židle a stoly, hýbali nádobím, na dvorku nadzvedávali a otáčeli vozy, divoce mávali polním nářadím a před vraty usedlosti zatínali do země sekery (sekera je atribut Peruna).  Lidé tak pomáhali Perunu vyháněli zlé duchy ze svých stavení. Tyto zvyklosti byly zaznamenány až do 19. století.
 
 
Předpověď trvání zimy
Zajímá Vás, jak dlouhá bude ještě letošní zima, sledujte 2. února pečlivě počasí. Je-li jasno, svítí-li sluníčko, pak bude zima trvat nejméně dalších šest týdnů. Pokud je ale zamračeno a případně sněží nebo prší, potom lze očekávat ryhclý nástup jara.
Možná jste viděli americký film "Na hromnice o den více", kde je zmíněna zajímavá a do dnešního dne dodržovaná tradice, kdy k předpovědi využívají sviště. Ten pokud po zaklepání vyleze z nory a vidí svůj stín (tzn. že sluníčko svítí), pak zima potrvá minimálně dalších šest týdnů.
 
Pranostiky
Na Hromnice o hodinu více  (noci se zkracují, dny se prodlužují, blíží se jaro)
Na Hromnice jasná noc  –  bude ještě mrazů moc.
Zelené Hromnice – bílé Velikonoce
Na Hromnice musí skřivan vrznout, i kdyby měl zmrznout
Na Hromice, zimy polovice.
 
Znáte osobně nebo z vyprávění nějakou tradici, zvyk nebo obyčej, který se ve Vašem okolí pojí s tímto svátkem? Napište nám vaše názory.
 
Zdroj: knižní archív České tradice, Wikipedie, internet
obrazový materiál: http://pictures.traveladventures.org
Diskuse
Autor:Jan Prokůpek
Datum:úno 2, 2012
Email:
Na Hromnice polovinu píce a ještě více.
Autor:Zuzana Sůvová
Datum:pro 5, 2013
Email:
U nás v Podkrkonoší se až na Hromnice odstrojuje vánoční stromeček.
Autor:Jan Rosol
Datum:led 3, 2014
Email:
To je fajn, mně to žena likviduje na Tři krále, zdá se mi to brzy:-((
Autor:MICHAELA
Datum:led 9, 2014
Email:
Vánoční stromečky se ve většině oblastí sklízely na 3 krále, ale betlémy se poklízely právě na Hromnice.
Podmínky převzetí článků

Články můžete číst, tisknout a kopírovat POUZE PRO SVOJI POTŘEBU. Využít či převzít zveřejněné články, nápady či recepty je samozřejmě možné, ale pouze při dodržení určitých pravidel:

  1. o převzatých článcích (jmenovitě) musíme být předem informováni
  2. u každého schváleného článku musí být viditelně napsán zdroj (převzato z www.ceske-tradice.cz) s aktivním odkazem na www.ceske-tradice.cz
  3. články mohou být použity pouze nekomerčně jako naučně-informativní text
  4. v případě, že by někdo žádal Váš web o možnost převzetí našich článků, musí kontaktovat přímo nás (některé články jsou psané našimi externími spolupracovníky a některé jsou vyměněné a u těch musíme mít kontrolu, kdo a kam je umístí)
  5. na jednom webu může být použito max. 5 článků - na ostatní může být uveden pouze odkaz na naše stránky
  6. články nesmí být uveřejněny na stránkách propagující rasismus, fašismus, pornografii, hazardní hry apod nebo na stránkách s odkazy na tyto weby

Pro možnost komerčního využití nás kontaktujte na našem emailu: martin@ceske-tradice.cz

Kopírování článků a to i jejich částí bez svolení autora, je závažným porušením autorských práv a je po právní stránce trestné.
Články zjišťujeme pomocí vyhledávacího robota několikrát ročně a jakékoliv zjištěné prohřešky jsou a budou dle rozsahu a způsobu kopírování a dalšího využívání předávány našemu právnímu zástupci.
 

Nové články na email