Adventní kalendář

Slovo advent se promítlo i do pojmenování kalendáře, oblíbeného zejména u dětí, který jim pomáhal urychlit a zpříjemnit dny zbývající do příchodu Štědrého večera. Adventní kalendář neobsahoval celou adventní dobu, začínal vždy 1. prosince a končil Štědrým dnem. Pro každý ze 24 dní bylo připraveno nějaké drobné překvapení.

Název adventní je trošku matoucí. Adventní kalendář totiž celou dobu adventu neobsahuje, vždy jde o zobrazení políček od 1. do 24. prosince.

V dřívějších dobách bývaly adventní kalendáře doslova uměleckým dílem zobrazujícím nejčastěji liturgické výjevy z bible či zobrazují část vesnic nebo měst s důmyslně schovanými okénky. Vyráběny byly v malých dílnách z tvrdého papíru a ve svých okénkách skrývaly obrázky, veršíky nebo citace z bible.

 

Dnes už bohužel takové nikde nenajdete. Průmyslová výroba a honba za velkými zisky s sebou přinesla hory adventních kalendářů s kýčovitým americkým kolonizátorem Santa Clausem, které obsahují většinou jen něco, co se stěží dá pojmenovat čokoládou.

Ti, kteří starého strýce v červeném kabátě nemusí, mohou být vděčni za existenci prvních českých "vlaštovek"- s motivy krtečka. Ti šikovnější si pak adventní kalendář vyrábějí každým rokem sami.
Před těmi šikovnými smekám klobouk a Vám všem, kteří nemotáte dětem hlavu Santa Clausem ze srdce děkuji. Pokud už adventní kalendář se Santa Clausem koupíte, pak alespoň prosím před dětmi nejmenujteSanta Clause Ježíškem.
Snad přijde doba, kdy i Santa stejně jako děda Mráz pozná, že tu není tak úplně vítán.
 
Zdroj: České tradice, knižní archív České tradice, internet
 
 
Zveřejněno:16.11. 2003
Aktualizováno: 15.11.2012
 
Na ukázku několik starých papírových adventních kalendářů z muzea Richard Sellmers:
  

 

Diskuse
Autor:Jarmila
Datum:pro 1, 2010
Email:
Adventní kalendář už léta vyrábím dětem sama, po tzv. čokloládových u nás nikdo ani nevzdechne. Nejde ani tak o sladkosti, jako o to, aby si rodina večr chvilku sedla u adv. věnce.My se spolu modlíme, ale myslím, že i nevěřící lidé mají potřebu tradic a rodinných rituálů, že to drží rodinu pohromadě.Na televizi děti jednou vzpomínat nebudou, na večerní čtení a zpívání ano:-) Máte moc pěkné a užitečné stránky, děkuji! J.S.
Autor:Hanka Nováková
Datum:lis 14, 2011
Email:
Dobrý den,taky svým dětem vyrábím adventní kalendář sama.Ale poslední roky se u nás střídá "zasněžená" vesnice s kostelíkem a velký dům s okénky.Santa nás vůbec neoslovil a myslím,že z něho by se měli radovat děti ze zemí,kam patří a ne u nás.
Podmínky převzetí článků

Články můžete číst, tisknout a kopírovat POUZE PRO SVOJI POTŘEBU. Využít či převzít zveřejněné články, nápady či recepty je samozřejmě možné, ale pouze při dodržení určitých pravidel:

  1. o převzatých článcích (jmenovitě) musíme být předem informováni
  2. u každého schváleného článku musí být viditelně napsán zdroj (převzato z www.ceske-tradice.cz) s aktivním odkazem na www.ceske-tradice.cz
  3. články mohou být použity pouze nekomerčně jako naučně-informativní text
  4. v případě, že by někdo žádal Váš web o možnost převzetí našich článků, musí kontaktovat přímo nás (některé články jsou psané našimi externími spolupracovníky a některé jsou vyměněné a u těch musíme mít kontrolu, kdo a kam je umístí)
  5. na jednom webu může být použito max. 5 článků - na ostatní může být uveden pouze odkaz na naše stránky
  6. články nesmí být uveřejněny na stránkách propagující rasismus, fašismus, pornografii, hazardní hry apod nebo na stránkách s odkazy na tyto weby

Pro možnost komerčního využití nás kontaktujte na našem emailu: martin@ceske-tradice.cz

Kopírování článků a to i jejich částí bez svolení autora, je závažným porušením autorských práv a je po právní stránce trestné.
Články zjišťujeme pomocí vyhledávacího robota několikrát ročně a jakékoliv zjištěné prohřešky jsou a budou dle rozsahu a způsobu kopírování a dalšího využívání předávány našemu právnímu zástupci.
 

Nové články na email