Zásnuby

Rodina jako společenství lidí existuje odpradávna a s jejím vývojem se vyvíjely a zažívaly specifické rodinné zvyky, tradice a obřady (narození, křtiny, svatby, pohřby), které jsou nyní všem známy a v malých odlišnostech se dodržují. Jsou ale i rodinné obřady, jejichž dodržování je v dnešní době už výjimečné. Mezi slavnosti a obřady, které upadají v zapomnění patří právě zásnuby.
V dnešní době se určitě nezasnoubíte jen kvůli tomu, aby se váš vztah s druhou osobou nějak legalizoval a mohli jste se společně stýkat na veřejnosti, jak tomu bylo dříve. Obřad zásnub volí spíše konzervativní rodiny a to jako symbol vážnějšího vztahu. Partneři si v dnešní době vysvětlují zásnuby jako příležitost uzavřít tzv.: "smlouvu o smlouvě budoucí" což mi připadá, jako spíše jako obchod než lásku.

Nevytvořila se žádná nová speciální pravidla pojící se k tomuto obřadu, takže stačí jen připomenout pravidla již daná. Zásnuby se neobejdou bez darů. Budoucí snoubenka dostane kytici světlých květů (má být jednodušší něž kytice svatební) od svého snoubence. K tomu si partneři navzájem vymění zásnubní prsten, přičemž prsten snoubenky by měl být bohatší, nejlépe s nějakým drahým kamenem. Podle pravidel je rovněž možné, aby prsten dostala jen snoubenka. Místo prstenu může dát snoubenka svému partnerovi cokoliv, co bude nosit při sobě (řetízek, hodinky atd.). Dary mohou mít na sobě vyryté jméno či datum zasnoubení. Při rozchodu se tyto dary vracejí, což má být symbolem vracení slibu společného života.

Hostina nemá být nijak veliká. Zve se jen úzký okruh rodiny - rodiče, sourozenci, případně i prarodiče. Vhodným oblečení je oděv, ve kterém chodíme do divadla či lepší restaurace.

Samotný obřad má dvě oficiální podoby:

1. otec nevěsty vstane, zacinká na skleničku a oznámí zasnoubení své dcery, snoubenci povstanou, políbí se a předají si dárky.
2. místo otce obřad zahájí snoubenec a rovněž oznámí zasnoubení.

Doporučuje se řeč k zásnubám nijak neprotahovat a zvolit tu nejkratší variantu. Vyhnete se tak oboustranným rozpakům a nevzniknou podněty pro nějaké rozpory.
Jelikož je zasnoubení ještě více pomíjivý svazek než manželství, není vhodné zasnoubení doprovázet dalšími velmi hodnotnými a zavazujícími dary. Také rozesílat oznámení či zviditelňovat nový stav zprávami v tisku k tomuto obřadu nepatří. Zasnoubení tedy nic složitého a není čeho se obávat.

 
Použitá literatura: Guth-Jarkovský, Jiří: Společenský katechismus
 
Zdroj: knižní archív České tradice, internet
Diskuse
Zatím žádné příspěvky
Podmínky převzetí článků

Články můžete číst, tisknout a kopírovat POUZE PRO SVOJI POTŘEBU. Využít či převzít zveřejněné články, nápady či recepty je samozřejmě možné, ale pouze při dodržení určitých pravidel:

  1. o převzatých článcích (jmenovitě) musíme být předem informováni
  2. u každého schváleného článku musí být viditelně napsán zdroj (převzato z www.ceske-tradice.cz) s aktivním odkazem na www.ceske-tradice.cz
  3. články mohou být použity pouze nekomerčně jako naučně-informativní text
  4. v případě, že by někdo žádal Váš web o možnost převzetí našich článků, musí kontaktovat přímo nás (některé články jsou psané našimi externími spolupracovníky a některé jsou vyměněné a u těch musíme mít kontrolu, kdo a kam je umístí)
  5. na jednom webu může být použito max. 5 článků - na ostatní může být uveden pouze odkaz na naše stránky
  6. články nesmí být uveřejněny na stránkách propagující rasismus, fašismus, pornografii, hazardní hry apod nebo na stránkách s odkazy na tyto weby

Pro možnost komerčního využití nás kontaktujte na našem emailu: martin@ceske-tradice.cz

Kopírování článků a to i jejich částí bez svolení autora, je závažným porušením autorských práv a je po právní stránce trestné.
Články zjišťujeme pomocí vyhledávacího robota několikrát ročně a jakékoliv zjištěné prohřešky jsou a budou dle rozsahu a způsobu kopírování a dalšího využívání předávány našemu právnímu zástupci.
 

Novinky na email

wideskycraper2.gif