Svatební obřad

Při odjezdu na svatební obřad je zvykem tropit hluk a velký rámus. Dělá se to tak téměř všude. Dříve se práskalo bičem, dnes se troubí klaksony vozidel. Dělo se tak, aby se zahnalo zlo a nemohlo ublížit novomanželům.
Po příjezdu na radnici nás seznámí matrikářka nebo pracovník pověřený uvedením svatebčanů k obřadu. Vyžádá si od nás doklady totožnosti, ženich odevzdá snubní prsteny a bude nám řečeno, co nás v následujících chvílích čeká, včetně seřazení svatebčanů a jejich uvedení k obřadu. Domluven bude jistě i hudební doprovod. Doporučuje se zůstat u klasických svatebních pochodů od Wagnera či Mendelsohna. Je to klasika.
Při příchodu oddávajícího všichni svatebčané povstanou. V obřadní síni nesmí chybět státní znak. Také oddávající má na sobě stuhu v barvách trikolory. Po představení a oboustranném "ano" jsou vyzváni k výměně snubních prstenů. První navléká prsten ženich nevěstě, teprve potom nevěsta ženichovi. Poté jsou oddávajícím vyzváni k prvnímu manželskému polibku. Pokud má nevěsta na hlavě závoj, ženich jej opatrně přehodí přes nevěstinu hlavu a po polibku, který by měl být spíše symbolický a jemný, závoj tak zůstane. Následuje podpis novomanželů a svědků.
První přichází poblahopřát oddávající, poté matrikářka, za nimi svědci, rodiče, příbuzní a nakonec hosté. Při východu z radnice nastává velké společné foto. Na celém světě a v poslední době i u nás je možné spatřit hezký zvyk - posypávání novomanželů - okvětními lístky, rýží, semínky, zrním, papírovými konfetami atd. Tento zvyk má přinést novomanželům blahobyt a zdravé potomstvo.
 
 
Zdroj: knižní archív České tradice, internet
Diskuse
Zatím žádné příspěvky
Podmínky převzetí článků

Články můžete číst, tisknout a kopírovat POUZE PRO SVOJI POTŘEBU. Využít či převzít zveřejněné články, nápady či recepty je samozřejmě možné, ale pouze při dodržení určitých pravidel:

  1. o převzatých článcích (jmenovitě) musíme být předem informováni
  2. u každého schváleného článku musí být viditelně napsán zdroj (převzato z www.ceske-tradice.cz) s aktivním odkazem na www.ceske-tradice.cz
  3. články mohou být použity pouze nekomerčně jako naučně-informativní text
  4. v případě, že by někdo žádal Váš web o možnost převzetí našich článků, musí kontaktovat přímo nás (některé články jsou psané našimi externími spolupracovníky a některé jsou vyměněné a u těch musíme mít kontrolu, kdo a kam je umístí)
  5. na jednom webu může být použito max. 5 článků - na ostatní může být uveden pouze odkaz na naše stránky
  6. články nesmí být uveřejněny na stránkách propagující rasismus, fašismus, pornografii, hazardní hry apod nebo na stránkách s odkazy na tyto weby

Pro možnost komerčního využití nás kontaktujte na našem emailu: martin@ceske-tradice.cz

Kopírování článků a to i jejich částí bez svolení autora, je závažným porušením autorských práv a je po právní stránce trestné.
Články zjišťujeme pomocí vyhledávacího robota několikrát ročně a jakékoliv zjištěné prohřešky jsou a budou dle rozsahu a způsobu kopírování a dalšího využívání předávány našemu právnímu zástupci.
 

Novinky na email

wideskycraper2.gif