Pátek třináctého
Pátek třináctého
Pátek třináctého je v mnoha zemích považován za nešťastný den. Tato chorobná a panická obava z tohoto data se nazývá paraskavedekatriafobie.

Původ pověry
Prapůvod této pověry, tedy spojení čísla 13 a pátku pochází z doby ukřižování Ježíše Krista. Na Velký pátek byl ukřižován a při „Poslední večeři“ sedělo u stolu třináct lidí. Tím třináctým byl právě Jidáš, který Ježíše zradil.

O něco reálnější základ má tato pověra v pátku 13.10.1307. Tento říjnový den začalo na popud francouzského krále Filipa IV. Sličného a na příkaz papeže Klementa V. hromadné pronásledování a zatýkání templářů, po kterém následovalo kruté mučení a smrt mnoha členů tohoto řádu.
 
K pátku se navíc řadí plno dalších pátečních "katastrof": údajně v pátek nabídla Eva jablko ze stromu poznání Adamovi, v pátek Kain zabil svého bratra Ábela a velká potopa světa je také přisuzována poslednímu pracovnímu dni v týdnu.
 
Pátek třináctého dnes
V dnešní hektické době si ale málokdo spojuje tento den s historií. Dnešní lidé se při pomyšlení na číslo třináct chovají velice pověrčivě. Často si tak vsugerují spojení tohoto dne s něčím špatným a katastrofickým natolik silně, že se to do jisté míry vyplní. Někteří se tento den zamykají doma, někteří při sobě dokonce nosí talismany na ochranu.
Některé hotely dokonce vynechávají pokoje s číslem třináct a přeskakují třinácté patro.
Přitom podle numerologů a astrologů se pátku třináctého nemusíme bát. "Pátek třináctého neznamená nic špatného. Pro spoustu lidí je to skvělé a zajímavé datum. Některým prý přináší štěstí".
 
A kdy nás pátek třináctého opět čeká?
v roce 2014: červen
v roce 2015: únor březen, listopad

 
Diskuse
Zatím žádné příspěvky
Nové články na email