Přástky

Po svátku svatého Martina začínaly přástky a trvaly místy po celý advent až do čtvrté neděle postní - Družební. Každý večer se scházela děvčata s kolovratem a s košíčkem lnu v některém stavení, kde měli velkou světnici. Zde si rozestavili své kolovraty do kruhu a předly len.
Předlo se zpravidla celou zimu až do masopustu. Bývalo zvykem, že přadlena si mohla nechat to, co napředla přes daný úkol. V době masopustu se slavívala tzv. „dlouhá noc“, při které všechny přadleny přepočetly upředenou přízi a ta která napředla nejvíce, byla zvolena královnou dlouhé noci. Každá královna si musela zvolit svého krále, který jí musel vyhotovit vrkoč, který se podobal homoli cukru. Na kulatém, barevným papírem obloženém prkénku byl položen upečený věnec, v něm byly zastrčeny hůlky, na kterých byl naražen další, o něco menší věnec. Vrkoč míval i šest „věncových pater“ od největšího k nejmenšímu. Na samotném vršku bývala rozmarýna a strakaté fábory.
Z peněz, které přadleny utržily za přízi „nad plán“ si vystrojily hostinu na kterou si každá přadlena mohla pozvat svého vyvoleného. Všem ostatním byl vstup na hostinu zakázán.

Úryvek z knihy "Lidové obyčeje a nápady pro šikovné ruce - Podzim"
Zdroj: České tradice, knižní archív České tradice, internet
Obrázek: pohlednice J. Špillara
Diskuse
Autor:silvisko73
Datum:lis 12, 2012
Email:
Doprčic ! A já se trápím s ovčím rounem. Tak ráda bych cosi vyzkoušela nového. Mám surové rouno a ne a ne jej vyprat. Nejde to ! Je od slámy, od ... od hovínek a od jiných nečistot a já jej peru a peru a peru a namáčím a zase peru. Nehledě na to, že marně sháním kartáč na česání toho rouna (samozřejmě až po úspěšném vyprání). Tak ráda bych zkusila z toho všeho udělat klubíčko na pletení.. Tak ráda bych poslala kamarádce k plstění... Poradíte někdo ??
Autor:Petr Klouček
Datum:dub 21, 2014
Email:
Ahoj, vyberu největší nečistoty a zbytek dám do vany. Zaleju teplou (ne vařicí) vodou (na ruku) a nechám chvíli odmáčet. Vypustím a opakuji dle špíny 2-3 x. Poté na mokrou vlnu dám Jar nebo dětský šampón a znovu napustím vanu (tak 1 cm nad vlnu). Chvíli nechám, trochu promáchám a vypustím vodu. Ještě jednou zaleju vodou a nechám chvilku působit. Vypustím vodu a dám do pračky na ždímání vlna. Poté nechám na sušáku uschnout. Můžete i ven, jen ne na přímé slunce. Jedna rada nakonec-nestřídat teplotu vody, držet stále stejnou, aby vlna nezačala sema filcovat. Ať se dílo daří Petr
Podmínky převzetí článků

Články můžete číst, tisknout a kopírovat POUZE PRO SVOJI POTŘEBU. Využít či převzít zveřejněné články, nápady či recepty je samozřejmě možné, ale pouze při dodržení určitých pravidel:

  1. o převzatých článcích (jmenovitě) musíme být předem informováni
  2. u každého schváleného článku musí být viditelně napsán zdroj (převzato z www.ceske-tradice.cz) s aktivním odkazem na www.ceske-tradice.cz
  3. články mohou být použity pouze nekomerčně jako naučně-informativní text
  4. v případě, že by někdo žádal Váš web o možnost převzetí našich článků, musí kontaktovat přímo nás (některé články jsou psané našimi externími spolupracovníky a některé jsou vyměněné a u těch musíme mít kontrolu, kdo a kam je umístí)
  5. na jednom webu může být použito max. 5 článků - na ostatní může být uveden pouze odkaz na naše stránky
  6. články nesmí být uveřejněny na stránkách propagující rasismus, fašismus, pornografii, hazardní hry apod nebo na stránkách s odkazy na tyto weby

Pro možnost komerčního využití nás kontaktujte na našem emailu: martin@ceske-tradice.cz

Kopírování článků a to i jejich částí bez svolení autora, je závažným porušením autorských práv a je po právní stránce trestné.
Články zjišťujeme pomocí vyhledávacího robota několikrát ročně a jakékoliv zjištěné prohřešky jsou a budou dle rozsahu a způsobu kopírování a dalšího využívání předávány našemu právnímu zástupci.
 

Nové články na email