Odsouzení kohouta

Dříve posvícení a přípravy na něj probíhaly v určitém sledu. Večer před posvícením vyvěsili z kostelní věže prapor na znamení, že všechny přípravy jsou u konce a koláče napečeny. Chlapci pak v neděli časně ráno chodili po vsi a snažili v nějakém stavení „ukrást“ kohouta. Toho pak dva chlapci nesli svázaného přes celou ves. Za nimi šel chlapec s vykasanou košilí, který představoval kazatele, následován výskající chasou. Když průvod došel na náves, „kazatel“ vylezl na židli nebo na nějaké vyvýšené místo a začal „kázat“. Dával všem špatné skutky kohouta-zloducha jako výstrahu a poté sťali kohoutovi hlavu šavlí nebo ostrým nožem.
Jinde se „mlátil“ kohout o posvícenském úterý. Při této velmi brutální hře uvázali k tyči kohouta a dva soutěžící muži se šátkem na očích a s cepem v ruce se jej snažili zasáhnout a utlouci jako první. Nejen kohout to tenkrát škaredě odnesl. Ten kterému se podařilo kohouta usmrtit se stal vítězem.
Na Moravě se o posvícenském pondělí (posvícenské pondělí bývalo místy zvané jako „pěkná“ nebo „zlatá hodinka“) stínala šavlí hlava beránkovi.

Úryvek z knihy "Lidové obyčeje a nápady pro šikovné ruce - Podzim"
Zdroj: České tradice, knižní archív České tradice, internet
Diskuse
Zatím žádné příspěvky

prodamu