Původ a historie lampiónů

Lampióny pocházejí z Asie. V Číně sloužili nejen jako dekorace už kolem roku 250 před naším letopočtem. Byly neodmyslitelnou součástí většiny svátků jako např. narození dítěte, pohřbu, svateb a dalších oslav.
V Taiwanu se každoročně koná svátek lampiónů (jüan-siao-ťie), který se koná podle tradice patnáctého dne prvního lunárního měsíce, který završuje oslavy čínského Nového roku. Mezi obyčeje a zvyky v tento den patří mimo jiné řešení hádanek napsaných na lampionech.
Zvyky se lišily podle regionů. Mezi nejznámější patří vypouštění lampionů v městečku Pingxi.

Původ zvyku vypouštění lampionů je částečně založen na legendě. Podle ní prý lampiony poprvé použil čínský vojenský stratég Zhu Geliang (220 – 280). Aby zmátl nepřátelské astrology, vypustil lampiony na oblohu. Jak plynul čas, staly se lampiony jakýmsi prostředkem či lépe řečeno zprostředkovatelem pro vyjádření přání bohům.

Podle další legendy přepadali usedlíky bandité. Vždy, když hrozil jejich útok, ženy, děti a starci se ukryli v horách. Jakmile pominulo nebezpečí, muži, kteří zůstali, aby strážili domovy, vypustili lampiony signalizující, že nebezpečí je zažehnáno a že je již bezpečné se vrátit.

Výroba lampiónů byla záležitostí celé rodiny. Rámy lampionů se zhotovovaly z bambusů, plášť byl z lehkého papíru. Lampiony dosahovaly výšky až několika metrů.
Od dnešních lampiónu, jak je známe u nás, byly lampiony v Pingxi nahoře uzavřené, aby neunikal horký vzduch. Do spodní drátěné části lampionu se vložil svazek rituálních papírových peněz, namočený do směsice petroleje a zeleninového oleje a tento se zapálil. Princip byl obdobný jako u horkovzdušných balónů. Vzduch uvnitř se zahřál, získal menší hustotu než vzduch kolem a lampion stoupal vzhůru. Bohužel zatoulané lampiony představovaly velmi velké nebezpečí vzniku požáru.

Velký výběr lampiónů a doplňků (hůlky, svíčky), tak jak je známe u nás, naleznete v našem internetovém obchodě a to za velmi příznivé ceny.
 
Zdroj: České tradice, knižní archív České tradice, internet
Diskuse
Zatím žádné příspěvky
Podmínky převzetí článků

Články můžete číst, tisknout a kopírovat POUZE PRO SVOJI POTŘEBU. Využít či převzít zveřejněné články, nápady či recepty je samozřejmě možné, ale pouze při dodržení určitých pravidel:

  1. o převzatých článcích (jmenovitě) musíme být předem informováni
  2. u každého schváleného článku musí být viditelně napsán zdroj (převzato z www.ceske-tradice.cz) s aktivním odkazem na www.ceske-tradice.cz
  3. články mohou být použity pouze nekomerčně jako naučně-informativní text
  4. v případě, že by někdo žádal Váš web o možnost převzetí našich článků, musí kontaktovat přímo nás (některé články jsou psané našimi externími spolupracovníky a některé jsou vyměněné a u těch musíme mít kontrolu, kdo a kam je umístí)
  5. na jednom webu může být použito max. 5 článků - na ostatní může být uveden pouze odkaz na naše stránky
  6. články nesmí být uveřejněny na stránkách propagující rasismus, fašismus, pornografii, hazardní hry apod nebo na stránkách s odkazy na tyto weby

Pro možnost komerčního využití nás kontaktujte na našem emailu: martin@ceske-tradice.cz

Kopírování článků a to i jejich částí bez svolení autora, je závažným porušením autorských práv a je po právní stránce trestné.
Články zjišťujeme pomocí vyhledávacího robota několikrát ročně a jakékoliv zjištěné prohřešky jsou a budou dle rozsahu a způsobu kopírování a dalšího využívání předávány našemu právnímu zástupci.
 

Nové články na email