Sv. Antonín

13.6. - Ještě v nedávné minulosti velmi oblíbený světec Antonín Paduánský nebo také Antonín z Padovy se narodil roku 1195 v Lisabonu (Portugalsko). Paduánský se mu říkalo podle italského města Padova, kde jsou uloženy jeho ostatky. Roku 1220 se vydal na misijní cestu do Afriky, z které se po roce kvůli chatrnému zdraví musel vrátit do severoitalského Assisi, kde vyučoval teologii. Byl zapřísáhlým nepřítelem lichvy a lakoty a zřejmě i proto získávalo jeho kázání stále větší obliby a tak se nezřídka stávalo, že pro velký zájem kázal pod širým nebem. Zemřel poměrně mladý v roce 1231. Prohlášen za svatého byl již o rok později, tedy roku 1232.

Byl patronem všech cestujících, obraceli se něho ti, kteří pohřešovali nějakou věc. Jeho obrázek ochraňoval majitele a sošku zpodobňující světce nosívali lidé při sobě, nejčastěji v peněžence věříce, že jim pomůže uchránit jejich peníze před ztrátou. Bývá spodobněn s knihou, lilií, někdy také s malým dítětem.
 
Zdroj: České tradice, knižní archív České tradice, internet
Diskuse
Autor:monika siudová
Datum:úno 17, 2012
Email:
Dobrý den,nevíte prosim,kdy se k nam,respektive na Moravu rozsirila ucta ke sv. Antoninovi a neznate literaturu, ve ktere bych se o tom docetla?pisi bakalarku s nazvem Sv. Antonin v projevech zboznosti a poutni tradice v olomouckem arcibiskupstvi od 17.st. do soucasnosti. napadne-li vas cokoli k tomuto tematu, zejmena literatura, budu rada, dekuji.monika siudova
Autor:Martin Bestajovský
Datum:bře 6, 2012
Email:
Dobrý den, zkoušel jsem prohledat náš knižní archív čítající přes tisíc starých knih, ale když už jsem našel nějaké články o svatém Antonínovi, pak se tam psalo vždy o jeho životě, popř. zvycích souvisejících se svátkem tohoto světce apod. Ve Vašem případě bych doporučoval zkusit kontaktovat web www.vira.cz Přeji hezký den Martin Bestajovský
Podmínky převzetí článků

Články můžete číst, tisknout a kopírovat POUZE PRO SVOJI POTŘEBU. Využít či převzít zveřejněné články, nápady či recepty je samozřejmě možné, ale pouze při dodržení určitých pravidel:

  1. o převzatých článcích (jmenovitě) musíme být předem informováni
  2. u každého schváleného článku musí být viditelně napsán zdroj (převzato z www.ceske-tradice.cz) s aktivním odkazem na www.ceske-tradice.cz
  3. články mohou být použity pouze nekomerčně jako naučně-informativní text
  4. v případě, že by někdo žádal Váš web o možnost převzetí našich článků, musí kontaktovat přímo nás (některé články jsou psané našimi externími spolupracovníky a některé jsou vyměněné a u těch musíme mít kontrolu, kdo a kam je umístí)
  5. na jednom webu může být použito max. 5 článků - na ostatní může být uveden pouze odkaz na naše stránky
  6. články nesmí být uveřejněny na stránkách propagující rasismus, fašismus, pornografii, hazardní hry apod nebo na stránkách s odkazy na tyto weby

Pro možnost komerčního využití nás kontaktujte na našem emailu: martin@ceske-tradice.cz

Kopírování článků a to i jejich částí bez svolení autora, je závažným porušením autorských práv a je po právní stránce trestné.
Články zjišťujeme pomocí vyhledávacího robota několikrát ročně a jakékoliv zjištěné prohřešky jsou a budou dle rozsahu a způsobu kopírování a dalšího využívání předávány našemu právnímu zástupci.
 

Nové články na email