Sv. Antonín

13.6. - Ještě v nedávné minulosti velmi oblíbený světec Antonín Paduánský nebo také Antonín z Padovy se narodil roku 1195 v Lisabonu (Portugalsko). Paduánský se mu říkalo podle italského města Padova, kde jsou uloženy jeho ostatky. Roku 1220 se vydal na misijní cestu do Afriky, z které se po roce kvůli chatrnému zdraví musel vrátit do severoitalského Assisi, kde vyučoval teologii. Byl zapřísáhlým nepřítelem lichvy a lakoty a zřejmě i proto získávalo jeho kázání stále větší obliby a tak se nezřídka stávalo, že pro velký zájem kázal pod širým nebem. Zemřel poměrně mladý v roce 1231. Prohlášen za svatého byl již o rok později, tedy roku 1232.

Byl patronem všech cestujících, obraceli se něho ti, kteří pohřešovali nějakou věc. Jeho obrázek ochraňoval majitele a sošku zpodobňující světce nosívali lidé při sobě, nejčastěji v peněžence věříce, že jim pomůže uchránit jejich peníze před ztrátou. Bývá spodobněn s knihou, lilií, někdy také s malým dítětem.
 
Zdroj: České tradice, knižní archív České tradice, internet
Diskuse
Autor:monika siudová
Datum:úno 17, 2012
Email:
Dobrý den,nevíte prosim,kdy se k nam,respektive na Moravu rozsirila ucta ke sv. Antoninovi a neznate literaturu, ve ktere bych se o tom docetla?pisi bakalarku s nazvem Sv. Antonin v projevech zboznosti a poutni tradice v olomouckem arcibiskupstvi od 17.st. do soucasnosti. napadne-li vas cokoli k tomuto tematu, zejmena literatura, budu rada, dekuji.monika siudova
Autor:Martin Bestajovský
Datum:bře 6, 2012
Email:
Dobrý den, zkoušel jsem prohledat náš knižní archív čítající přes tisíc starých knih, ale když už jsem našel nějaké články o svatém Antonínovi, pak se tam psalo vždy o jeho životě, popř. zvycích souvisejících se svátkem tohoto světce apod. Ve Vašem případě bych doporučoval zkusit kontaktovat web www.vira.cz Přeji hezký den Martin Bestajovský
Nové články na email
Novinky na email
Zákaznické recenze
Hodnocení: 5 / 5
12.12.2018
Krásný výrobek, prakticky stejný jako původní vyráběný v osmdesátých letech. Původně jsem koupil za stejnou cenu u jiné firmy, provedení bylo otřesné.
Hodnocení: 5 / 5
11.12.2018
veľmi rýchle dodanie
Hodnocení: 3.5 / 5
07.12.2018
pohoda
Zobrazit více hodnocení