Velikonoční kaktus

V mnoha domácnostech se setkáme s rostlinou s výrazně červenými květy, což je velikonoční kaktus. Pro laika je tento kaktus velice podobný kaktusu vánočnímu, jeho květy se vyvíjejí již v zimním období, ale rozkvétají až kolem Velikonoc a jsou oproti vánočnímu kaktusu pravidelné, listy má obroubené nápadným červeným lemem.

Místo původu má vánoční kaktus stejně jako kaktus vánoční v hlubokých brazilských pralesech, kde roste na stromech. Velice dobře se ale kaktusu daří i v našich zeměpisných šířkách. Velikonočnímu kaktusu se také někdy říká „věšák“ pro jeho dlouhé převislé listy.

Pokud kaktusu v zimním období poskytneme teplotu kolem 10oC, brzy se dočkáme nasazení poupat. Jakmile uvidíme, že kaktus začal nasazovat poupata, přesuneme rostlinu do teplejší a světlejší místnosti, kde se nám v čase velikonočním odmění velkým množstvím červených květů s jemným oranžovým tónem. Hlavně v době květu ji nesmíme nechat přeschnout, naopak ji dopřejeme dostatek kvalitní zálivky s hnojivem.
Rostlinku s nasazenými květy v květináči neotáčíme, porušili bychom rostlince světelné podmínky a díky nestabilní poloze by jí pak opadávaly poupata i rozkvetlé květy.

 

Zdroj: České tradice, knižní archív České tradice, internet
Diskuse
Zatím žádné příspěvky
Nové články na email