Pomlázka

Nejstarší zmínka o pomlázce pochází ze 14.století, z pamětí pražského kazatele Konráda Waldhausera, který popsal pomlázku ve velikonočním kázání: „…manželé a milenci šlehají se metlami a tepají rukou v pondělí a úterý velikonoční. Ospalé a lenivé časně z rána v pondělí velikonoční házejí do vody nebo alespoň je polévají…“.

Pomlázka je dodnes živou tradicí a zároveň jedním z hlavních symbolů Velikonoc. Pojem pomlázka značil a značí svazek spletených vrbových proutků, jako nástroj určený ke stejnojmennému šlehání dívek a žen, prováděného v Pondělí velikonoční (dříve i o Velikonoční úterý, zvané „odplatné outerý“, kdy děvčata oplácela hochům). Pomlázkou je také nazýván výsledek koledování, ojediněle se s tímto názvem setkáme u jména pokrmu (plzeňská nádivka „Sekaná pomlázka z pomletého masa“).
 

Pomlázka (tedy prut – nástroj ke šlehání) měla a má mnoho podob i krajových názvů. Z některých vybíráme:Binovačka a vinovačka - (pomlázka pletená z prutů vinné révy).
 • Dynovačka – z Chodska (znamená nástroj šlehání a koledu)
 • Houdovačka, hodovačka - (odvozené od hodu - velkého svátku, spojeného s hostinou).
 • Koleda - jihomoravské Vranovsko.
 • Kyčkování, kyčkovanka, kyčka - Opavsko.
 • Mrskút, mrskot, mrskut, mrskanda, mrskačka - název používaný na jižní a střední Moravě.
 • Pomihod, pamihod, pomrhod - (zkratka středověkého popěvku Pomni hody do provody) - střední Čechy, zejména na Rakovnicku.
 • Sekačka - Žďársko.
 • Šlahačka, šlahání, šlehačka, vyplácání - oblast jihovýchodní Moravy.
 • Šmigrust, šmirgust, šmekúrst, šmekustr, šmykustr, šmerkust, šmerkous - severní Morava a východní Čechy.
 • Tatarec, tatar - střední Morava.
 • Korbáč, karabáč – Morava (původ slova pochází z tureckého kyrbáč - bič, důtky)
 

dalšími většinou jen regionálními názvy byly:
Žila, žíla, metla, švihačka, šihačka, šihota, , čugár, kančúch, roučačka a mnoho dalších.

Pomlázku musel umět každý chlapec a proto kolem toho, kdo uměl uplést pomlázku, se vždy scházelo dost malých hochů, kteří se tomuto umění chtěli přiučit. Do pomlázky se vplétala buď červená stuha, nebo červená nit. Pomlázky se pletly různě velké. Od malých, které se nosívaly stočené v kapse, přes klasické, s nimiž se chodilo na koledu, až po téměř dva metry dlouhé, tzv. obřadní.
Šlehání symbolizovalo předání svěžesti, mladosti, ohebnosti a zdraví mladého proutku. Děvčata se šlehala, aby byla zdravá, pilná a veselá po celý rok. V hospodářství vyšlehal hospodář čeládku, aby nebyla líná a zašel i chléva, kde vyšlehal krávu, aby se brzy otelila. Šviháním ovocných stromků se měl ovocný sad probudit ze zimního spánku k další úrodě. Vdaným ženám se pomlázkou vyháněl zlý jazyk. Šlehalo se také na znamení přátelství mezi rodinami - děti nechodily k těm sousedům, jejichž rodiče nebyli zadobře.
Zdroj: České tradice, knižní archív České tradice, internet
Diskuse
Autor:tereza šípkova
Datum:dub 8, 2012
Email:
do kolika let muzou holky koledovat
Autor:dmk
Datum:lis 8, 2012
Email:
Zaujalo mne, že ačkoliv jsem z české části Hornoslezska, Opavský název mi nic neříká, kdežto Moravské zde uvedené jsem znal všechny.Děkuji z přehledný výčet názvů. Jinak slovo Šmigrust znám spíše jako slovo pro samotné chození po vesnici s pomlázkou.
Autor:V.
Datum:dub 12, 2017
A který chytrák vymyslel, že se chlapi na Velikonoce ztřískají, jak dobytek (no, abych neurážela dobytek) a vybíjí si svůj vztek na ženách, tím že je pomlázkou legálně zmlátí tak, že mají modřiny? Stydím se za tento český svátek. A hlásám STOP POMLÁZKÁM!!!
Podmínky převzetí článků

Články můžete číst, tisknout a kopírovat POUZE PRO SVOJI POTŘEBU. Využít či převzít zveřejněné články, nápady či recepty je samozřejmě možné, ale pouze při dodržení určitých pravidel:

 1. o převzatých článcích (jmenovitě) musíme být předem informováni
 2. u každého schváleného článku musí být viditelně napsán zdroj (převzato z www.ceske-tradice.cz) s aktivním odkazem na www.ceske-tradice.cz
 3. články mohou být použity pouze nekomerčně jako naučně-informativní text
 4. v případě, že by někdo žádal Váš web o možnost převzetí našich článků, musí kontaktovat přímo nás (některé články jsou psané našimi externími spolupracovníky a některé jsou vyměněné a u těch musíme mít kontrolu, kdo a kam je umístí)
 5. na jednom webu může být použito max. 5 článků - na ostatní může být uveden pouze odkaz na naše stránky
 6. články nesmí být uveřejněny na stránkách propagující rasismus, fašismus, pornografii, hazardní hry apod nebo na stránkách s odkazy na tyto weby

Pro možnost komerčního využití nás kontaktujte na našem emailu: martin@ceske-tradice.cz

Kopírování článků a to i jejich částí bez svolení autora, je závažným porušením autorských práv a je po právní stránce trestné.
Články zjišťujeme pomocí vyhledávacího robota několikrát ročně a jakékoliv zjištěné prohřešky jsou a budou dle rozsahu a způsobu kopírování a dalšího využívání předávány našemu právnímu zástupci.
 

Nové články na email
Novinky na email
Zákaznické recenze
Honza
Hodnocení: 5 / 5
15.02.2018
Vše v pořádku, mohu doporučit.
gudrun
Hodnocení: 5 / 5
09.02.2018
moc pěkné věci
Hodnocení: 3 / 5
06.02.2018
Zobrazit více hodnocení