Sv. Vojtěch

23.4. - Sv. Vojtěch pocházel z jednoho z nejmocnějších rodů – Slavníkovců. Narodil se kolem r.957, po vyléčení z těžké nemoci ho otec pro církevní život, v kterém byl podporován arcibiskupem Adalbertem Magdeburským, od kterého při biřmování obdržel jméno Adalbert. Vzdělání získal v Čechách a Magdeburku. Dne 19.února.982 byl zvolen v Levém Hradci za účasti Boleslava II. druhým pražským biskupem.
Díky stále rostoucí rivalitě mezi Přemyslovci a Slavíkovci byl v r.988 nucen opustit zem a odešel do Italie. Na žádost českého knížete se roku 992 vrátil do Čech, kde významně přispěl k založení prvního mužského kláštera v Čechách. Po necelých dvou letech, tedy v roce 994 musel opět odejít z Čech. V roce 995 došlo k vyvraždění Slavníkovců.
Na jeho misijní cestě k Prusům byl roku 997zabit. Polský kníže Boleslav I. Chrabrý vykoupil jeho tělo od Prusů a pohřbil je v Hnězdně. Ostatků Vojtěcha Slavíkovce se za svého vpádu do Polska r.1039 zmocnil Břetislav I. a přenesl je do Svatovítské katedrály v Praze ve snaze o povýšení pražského biskupství na arcibiskupství.
 
 
Zdroj: České tradice, knižní archív České tradice, internet
Diskuse
Autor:Mirka
Datum:kvě 1, 2011
Email:
Ahoj, zajimalo mě co vlastně to pálení čarodejnic, privní máj, stavění majky její hlídaní, prostě tradice. Sedla jsem proto k počítači, že se juknu a něco zjistím, no a už tady sedím dvě hodiny. Tyhle stránky jsou super. Díky tomu kdo je vytvořil . Nemužu se z nich hnout, spousta hodně zjímavejch informací. Dávám si tyhle stranky do oblíbených. A přejí hezky den :)
Podmínky převzetí článků

Články můžete číst, tisknout a kopírovat POUZE PRO SVOJI POTŘEBU. Využít či převzít zveřejněné články, nápady či recepty je samozřejmě možné, ale pouze při dodržení určitých pravidel:

  1. o převzatých článcích (jmenovitě) musíme být předem informováni
  2. u každého schváleného článku musí být viditelně napsán zdroj (převzato z www.ceske-tradice.cz) s aktivním odkazem na www.ceske-tradice.cz
  3. články mohou být použity pouze nekomerčně jako naučně-informativní text
  4. v případě, že by někdo žádal Váš web o možnost převzetí našich článků, musí kontaktovat přímo nás (některé články jsou psané našimi externími spolupracovníky a některé jsou vyměněné a u těch musíme mít kontrolu, kdo a kam je umístí)
  5. na jednom webu může být použito max. 5 článků - na ostatní může být uveden pouze odkaz na naše stránky
  6. články nesmí být uveřejněny na stránkách propagující rasismus, fašismus, pornografii, hazardní hry apod nebo na stránkách s odkazy na tyto weby

Pro možnost komerčního využití nás kontaktujte na našem emailu: martin@ceske-tradice.cz

Kopírování článků a to i jejich částí bez svolení autora, je závažným porušením autorských práv a je po právní stránce trestné.
Články zjišťujeme pomocí vyhledávacího robota několikrát ročně a jakékoliv zjištěné prohřešky jsou a budou dle rozsahu a způsobu kopírování a dalšího využívání předávány našemu právnímu zástupci.
 

Nové články na email