Sv. Jan Nepomucký

16.5. - Před tímto svátkem se nedoporučovalo koupat se, provinilci mohli snadno dostat prašivinu. V severních Čechách se věřilo, že ten, kdo by zlomil v den svátku tohoto světce lilii, zemřel by do deseti let v tu samou hodinu, kdy zničil květinu. Dokonce se věřilo, že takový člověk zahyne násilnou smrtí.

V den svátku sv. Jana Nepomuckého se konala kdysi slavná svatojánská pouť, kdy matička Praha patřila jen venkovu, který si dával v tyto dny v Praze dostaveníčko. Doba pořádání této pouti byla pro venkov velmi výhodná, neboť český sedlák měl již zaseto a letní polní práce ještě nenastaly. Večer před poutí se konaly na památném Karlově mostě pobožnosti u sochy tohoto světce. Střelecký ostrov zas plnil funkci zábavnou - konaly se zde velkolepé ohňostroje. Tisíce poutníků z Čech a Moravy přicházely do Prahy a socha světce byla v tyto dny obklopena květy a větvičkami břízek.

Praha se v tomto týdnu proměnila v louku pestrých krojů. Národní kroje byly viditelnou známkou národní sebedůvěry a na každém kroku bylo možné potkat zástupce různých koutů naší země. Živost jejich barev a obsáhlost jejich použití v podivuhodné kombinaci vzorů a motivů vystihoval přesně a věrně prostředí, odkud pocházel. Od jásavých a pestrých barev a hedvábí, vyznačují kraje bohaté, až k ponurým barvám chudých horských krajů, vše bylo v tyto dny k vidění. Bohužel ta krása a barvitost z krajů, z poutí a posvícení, z kostelíků, z křtů a pohřbů velmi rychle mizí. Díkybohu za obyvatele těch mála vesnic a měst, kteří zůstávají našim krojům věrni.
 
Zdroj: České tradice, knižní archív České tradice, internet
Diskuse
Autor:Maděrová Zdeňka
Datum:kvě 24, 2011
Email:
Přeji krásný den a i já přidávám něco málo do diskuse. I v naší obci (Praha 8 Březiněves) se objevují národní kroje a to v den Májů, kdy se u nás koná vyvádění děvčat. Shlédnout foto můžete na našich stránkách www.brezineves.cz ve fotogalerii.
Autor:Vera Anna
Datum:dub 16, 2016
Email:
Dekuji velice pekne za rada a za webovou linku. Rada se na fotografie podivam. Jeste jednou dekuji.
Podmínky převzetí článků

Články můžete číst, tisknout a kopírovat POUZE PRO SVOJI POTŘEBU. Využít či převzít zveřejněné články, nápady či recepty je samozřejmě možné, ale pouze při dodržení určitých pravidel:

  1. o převzatých článcích (jmenovitě) musíme být předem informováni
  2. u každého schváleného článku musí být viditelně napsán zdroj (převzato z www.ceske-tradice.cz) s aktivním odkazem na www.ceske-tradice.cz
  3. články mohou být použity pouze nekomerčně jako naučně-informativní text
  4. v případě, že by někdo žádal Váš web o možnost převzetí našich článků, musí kontaktovat přímo nás (některé články jsou psané našimi externími spolupracovníky a některé jsou vyměněné a u těch musíme mít kontrolu, kdo a kam je umístí)
  5. na jednom webu může být použito max. 5 článků - na ostatní může být uveden pouze odkaz na naše stránky
  6. články nesmí být uveřejněny na stránkách propagující rasismus, fašismus, pornografii, hazardní hry apod nebo na stránkách s odkazy na tyto weby

Pro možnost komerčního využití nás kontaktujte na našem emailu: martin@ceske-tradice.cz

Kopírování článků a to i jejich částí bez svolení autora, je závažným porušením autorských práv a je po právní stránce trestné.
Články zjišťujeme pomocí vyhledávacího robota několikrát ročně a jakékoliv zjištěné prohřešky jsou a budou dle rozsahu a způsobu kopírování a dalšího využívání předávány našemu právnímu zástupci.
 

Nové články na email