Apríl - historie a původ zvyku

Tento zvyk ač není původem českou tradicí, se u nás zřejmě díky našemu smyslu pro humor zabydlel a zdomácněl.

O původu aprílových žertíků není mnoho zápisů, ale jsou prameny, podle kterých smích, tropený z nachytaných lidí, vznikl původně z veselé nálady z přicházejícího, usměvavého jara, kdy jaro viditelně přebíralo žezlo po nevlídné zimě. První písemné sdělení o aprílu u nás pochází z roku 1690, jehož autorem byl Bartoloměj Chrystellia z Prahy. Na konci 18. století byly zprávy o „aprílovém vyvádění“ už častější.

Tento den, tedy 1. dubna bývalo zvykem stejně jako 30. dubna, častovat známé a příbuzné "aprílem". Dnes se takovým žertíkům říká "kanadské žertíky". V dřívějších dobách se často posílalo "oběti aprílu" něco vypůjčit či něco zakoupit. Šlo samozřejmě o věci, které neexistovaly, např. vtipné semínko, komáří sádlo, zaječí peří, obecní nůžky, hodinářskou motyku, červené hřebíky a v neposlední řadě bublinky do vodováhy nebo mezery do žebříku. Známou věcí bývaly i ohýbák na cihly nebo rovnák zatáček.

Zkrátka v tento den si každý dával velký pozor, aby "nenalétl" na nějaký apríl, o kterém by se mluvilo ještě velmi dlouho.
 
 
Zdroj: České tradice, knižní archív České tradice, internet
Diskuse
Zatím žádné příspěvky
Rady - jak nenaletět
Rady - jak nenaletět

1.apríl je velmi ošemetná věc. Nejjednodušší způsob jak nenaletět, by zřejmě byla rada zamknout se doma a nevystrčit po celý den ani nos. Většina z nás si ale celodenní lenošení nemůže dovolit. A právě pro ty jsme vypsali něco málo z toho, na co by si měl člověk v takovýto den dávat pozor.

  1. Už večer než půjdete spát si pečlivě ukryjte oblečení na příští den. Budete ušetřeni nemilého zjištění, že nemáte v čem jít do práce.
  2. Také budíka si tajně připravte ještě jednoho. V práci by nemuseli žertík, kdy se v noci zničehonic posunou ručičky, pochopit.
  3. Ráno pozor na místo, kam dopadne Vaše ruka, která by měla umlčet budík - na jeho místě by mohlo být něco jiného (kaktus, nočník, dort aj.)
  4. Pokud bylo Vaše oblečení ráno na stejném místě, na kterém bylo předchozího večera ukryto, mělo by být vše v pořádku. I tak si dávejte pozor do čeho se oblékáte. Buďte ostražití zejména při obouvání do domácí obuvy.
  5. V koupelně je většina z nás pěkně rozespalá a tak si tento den neuvědomí, že to co si dává na kartáček na zuby nemusí být zubní pasta. U pánu je pak nebezpečí, že místo pěny na holení naleznou např. šlehačku.
  6. Kávu, čaj a vlastně celou snídani si raději udělejte sami. Nic nechutná tak odporně jako káva s citrónem nebo osolený čaj.
  7. Špatným vtipem jsou vyfouklá kola u auta, čokoláda na sedačce řidiče ad., ale i tak raději neriskujte a tento den jeďte do práce MHD. Třeba budete opravdu štěstí a nikdo z Vašich spocestujících Vám tu žvýkačku či něco jiného na záda nepřilepí.
  8. Konečně jste v pořádku dorazili do práce. Pokud nepracujete jako telefonistka, nezvedejte telefony. Sluchátka bývají začerněna.
  9. Na toaletě také pozor - přes prkénko bývá občas natažena průsvitná folie a běda pak tomu, kdo spěchá na záchod, protože ráno vypil citrónovou kávu, z které dostal běhavku.
  10. Na televizi se tento den vůbec nekoukejte, rádio neposlouchejte a na noviny úplně zapomeňte. Media jsou tento den plná nesmyslů a zbytečně by Vám popletli hlavu. Není nic trapnějšího tvrdit, že gorila v zoo porodila klokana (ačkoliv je to pravda - vždyť jste to slyšel v radiu na vlastní uši).
Pokud máte vlastní "hořkou" zkušenost, neváhejte a upozorněte ostatní návštěvníky webu.

Výše uvedené návody "Jak nenaletět" mohou být použity i jako návod "Jak někoho napálit".
 
Zdroj: České tradice, knižní archív České tradice, internet
Diskuse
Zatím žádné příspěvky
Nové články na email