Kolekce Desigual na Zoot.cz

Rychlý kontakt

Ceske-tradice.cz
Martin Bestajovský

Email:  obchod@ceske-tradice.cz
Facebook: České tradice

Napište nám:

Partneři
Dílnička Tvořilka Vytvarnehracky.cz

Velikonoční kuchyně

Jak pro hospodáře, tak pro hospodyni byly Velikonoce a stejně tak celé jaro ve znamení velké práce. Zatímco hospodář byl od slunka do slunka na poli, hospodyně stála před nelehkým úkolem, jak z mála uvařit hodně. Sklep i komora po zimních masopustech v tuto dobu téměř prázdné a možnosti surovin, ze kterých by se dalo vařit velmi omezené. A tak se vařily zejména brambory, pekly bramborové placky, došlo i na hrách a kroupy. Z toho mála, co ještě zbývalo se snažila hospodyně ušetřit co nejvíce na přicházející Velikonoce.

Symboly velikonoční kuchyně, tedy téměř obřadní pokrmy v tento čas byly především různé druhy pečiva (jidáše, mazance, později i beránek), k přípravě nádivky nebo jarní polévky se zas využíval špenát, kopřivy, šťovík a různé jarní bylinky. Ovšem nejdůležitější byla vejce, která neměla chybět v žádné jarní kuchyni.

Velikonoční strava se dnes již téměř nijak neliší od každodenního jídelníčku. Že tomu vždy tak nebylo, nás přesvědčí následující polední jídelníček, pocházející z doby někdy okolo roku 1900.

 

 

Zelený čtvrtek
Hrachová polévka s praženou žemlí
Špenát s pečenými vejci nebo teplé jidášky s medem

Velký pátek
Bramborová polévka houbová
Tvarohové knedlíky s vařeným sušeným ovocem

Bílá sobota
Polévka z kozlečího mozečku a pražené krupice
Drobty z kůzlete s dušenou rýží

Neděle velikonoční
Polévka hovězí s vaječným svítkem
Pečený kozlečí zadek s napodobenými drobnými brambůrky

Pondělí velikonoční
Bílá polévka z prolisované zeleniny s praženou žemlí
Vepřová pečeně s houskovým knedlíkem a dušeným zelím


Marcipánová hmota
Marcipánová hmota (zaslal: pan Tomáš Hradecký)
 
Suroviny:
  • 5 dkg mandlí
  • 12 dkg moučkového cukru a 3 dkg škrobového sirupu = cca 20 dkg marcipánové hmoty
Postup:
1.
  Mandle spaříme a oloupeme. Oloupané mandle dobře osušíme a na velmi jemném žíněném (z nouze i drátěném) sítě nastrouhaných mandlí a škrobového sirupu a vše zpracujeme v jemné tuhé těstíčko. Je-li toto ještě řídké, přidáme moučkového cukru. Nepotřebujeme-li marcipánovou hmotu ihned, zabalíme ji do papíru a v chladné místnosti uschováme.
 
Důležité:
K tvoření rozmanitých ozdob popracujeme do marcipánové hmoty trošku moučkového cukru. Žádoucí barvy dosáhneme nejedovatou barvou, rozpuštěnou v trošce vody.  Marcipánové hmoty používáme k modelování všelikých květin, například karafiátů, růží, sněženek, hub, ovoce, k potahování malých zákusků a dortů, k plněný piškotových rolád apod. Rozředěná škrobovým sirupem slouží k ozdobenému postřikování sáčkem, opatřeným trubičkou s hvězdicovitým otvorem. 
 
 

       
 
Diskuse
Zatím žádné příspěvky
Nové recepty na email
Novinky na email