Slunovratový věnec
Slunovratový věnec (zaslala: Zuzana Míšková)
Vyrobte si věnec. Nemám samozřejmě na mysli věnec pohřební, který byste si dělali do zásoby. Mám v úmyslu vybídnout vás k výrobě ozdobného věnce na dveře, třeba u příležitosti letního slunovratu. Tak nějak máme zafixováno, že je věnec pohřební (dušičkový) a věnec adventní. Ale naši předkové si kruhem coby ochranným znamením zdobili své příbytky daleko dříve.
Kruh a kříž – to jsou dva symboly, provázející lidstvo od pradávna. Mají ochrannou moc a je v nich obsaženo vše, co kdy bylo lidem posvátné. Slunce, běh času, nejvyšší bůh kmene, termíny slunovratů a rovnodenností, fáze Měsíce… V době křesťanské se z kříže stal symbol Krista, aniž by ovšem původní symbolika byla zapomenuta. Já jsem se rozhodla oba symboly spojit tak, jako to kdysi dělali mí pradědové.
Ač nepatřím zrovna mezi manuálně zručné, zakoupila jsem si se slepou důvěrou silikonovou tavnou pistoli, slaměný korpus a nějaké ty ozdůbky. Větvičky dodala zahrada a blízké pole. Nakonec to bylo docela jednoduché, takže přináším návod pro ty, co to chtějí také zkusit:
 
Postup:
1.
  Shromáždíme všechno, z čeho budeme dělat vlastní věnec. Tedy korpus, něco na obalení a drátek na přichycení. Já jsem použila korpus slaměný, větvičky jalovce a zelené klasy ječmene a pšenice. Dále zelený vázací drát a zahradnické nůžky.  
2.   Na věnec přichytíme drátkem první větvičku. Pokračujeme kladením větviček tak, aby následující řada zakryla předchozí drátek a aby nebyl vidět podkladový materiál.  
3.   Takto postupně pokryjeme celý věnec. Stopky posledních větviček se snažíme zastrčit pod špičky prvních, aby nikde nevyčuhovaly. Závěrečnou smyčku drátu uděláme dvojitou, drát ustřihneme a ovineme kolem smyčky.  
4.   Nakonec uděláme oko na pověšení. Já ho dělám malé a z drátu, ale lepší je použít silný vlasec – na dveřích pak není vidět.  
5.   Teď si nachystáme všechny ozdůbky, abychom viděli, co máme k dispozici.  
6.   Zkusmo na věnec naaranžujeme ozdoby, můžeme vyzkoušet různé varianty a vybrat tu nejhezčí.  
7.   Z obarvených větviček zapíchneme na vnitřní stranu věnce kříž. Zvenku zapíchneme makovice. Potom postupně odspodu nahoru lepíme pomocí tavné pistole ozdoby – listy, bílé klasy a nakonec kytky. Necháme vždy chvíli zaschnout a snažíme se nepopálit si prsty. Úplně nakonec objedeme prsty celý věnec a stáhneme vlákna silikonu, která tam zbyla po lepení.  
8.   Věnec necháme požehnat sluncem.

Věnec pověsíme na dveře a radujeme se, jak se vše povedlo.
 
 

Diskuse
Autor:zaneta
Datum:srp 1, 2012
Email:
Krasa! :-)
Nové nápady na email

POZOR! Ve dnech 14.5.-4.6.2019 čerpáme dovolenou. Poslední balíčky odejdou v pondělí 13.5., další pak až ve středu 5.6.. Systém bude objednávky i nadále nonstop přijímat, následně budou objednávky vyřízené po naší dovolené v pořadí, v jakém je systém přijme. Děkujeme za pochopení a trpělivost!

Novinky na email