Pomlázka - rady a tipy na výrobu

Pomlázka - rady a tipy na výrobu

V dnešní době není problém koupit pomlázky nejrůznějších druhu i velikostí. Pokud budete mít štěstí, seženete pomlázku pečlivě zhotovenou a ozdobenou skutečnými stuhami. Tu ovšem s největší pravděpodobností draze zaplatíte. Pak jsou tu lacinější pomlázky, ozdobené levnými proužky papíru. Ale největší radost přináší pomlázka vlastnoručně vyrobená.

PŘÍPRAVA
Na pletení pomlázky je nejvhodnější vrba bílá (Salix alba), která roste podél vodních toků. Jde o keř se světlehnědou kůrou, který má zelené, pružné a nelámavé výhonky. Může se použít proutí i z jiné vrby, ale nedoporučuje se použít proutky z vrby smuteční, které jsou příliš měkké a po uschnutí jsou velmi křehké.
Nejvhodnější doba k řezání je od konce listopadu do konce února. Počátkem března již začínají proutky rašit.
Kvalitu proutí si ověříme tak, že přehneme proutek přes ukazovák, ohneme jej do pravého úhlu. Proutky, které ohnutí nevydrží, jsou pro výrobu pomlázky nevhodné. Proutky řežeme ostrým nožem nebo zahradnickými nůžkami.
Vybereme si asi tak 15 hladkých proutků, bez postranních větviček. Tento počet nám bude stačit téměř na každý způsob pletení, včetně rezervy pro náhradu za zlomený proutek. Délka proutků by měla být tak 1 metr. Vždy počítejte, že upletená pomlázka bude o pětinu až čtvrtinu kratší. Průměr silnějšího konce proutků by neměl být větší než 0,5 cm, jinak budeme mít problémy s utažením u rukojeti. Na tu budeme potřebovat jeden tenký a co možná nejdelší proutek, který se dá nahradit silnějším, rozpůleným po délce. Z tohoto je ovšem nutné vyříznou tvrdou dřevitou část tak, aby byl dobře ohebný.
Před vlastním pletením ponoříme proutky nejméně na 30 minut do studené vody. Položíme je nejlépe do vany a zatížíme tak, aby byly zcela ponořeny.

RUKOJEŤ POMLÁZKY

Připravené pruty by měly být přibližně stejně dlouhé i stejně silné. Seříznutím na silnějším konci je upravíme na stejnou délku.

Většina typů pomlázek se začínají plést od rukojeti. Zvolíme si typ pomlázky a podle něj si připravíme počet proutků. Potřebujeme vždy ještě o jeden prut navíc, který použijeme na omotání držadla.
Proutky sklepneme do roviny a silnější konec „omotávacího“ proutku vložíme mezi připravený svazek proutků na palec daleko od kraje. Ohneme jej do pravého úhlu a začneme omotávat pevně a těsně vedle sebe směrem ke špičce. Délka jednoduché rukojeti by měla být 8 – 12 cm. Zbylý konec proutku opět provlečeme mezi hlavními proutky, abychom tak zabránili rozpletení a zbytek odřízneme.

TĚLO POMLÁZKY
Tělo pomlázky splétáme špičkami prutů směrem k sobě.
Svazek prutů si rozdělíme napůl. Do každé ruky vezmeme jednu půlku a rozložíme prutu do vějíře vedle sebe.
U klasických „copánkových“ typů pomlázek je princip splétání stejný. Proutek, který je nejvýš nahoře na jedné straně, vložíme doprostřed mezi proutky na druhé straně a spodem ho vrátíme zpět na svou stranu, tentokrát však úplně dolů, tzn. pod proutek, který byl nejvíce dole. Totéž opakujeme zrcadlově na druhé straně. Poté pokračujeme stejným způsobem a střídáme pravidelně levou a pravou stranu. Je důležité dodržovat postup pletení i pozice proutků, jinak nebude mít pomlázka pravidelný tvar.
Proutky držíme při splétání co nejníže, utahujeme směrem od sebe do stran a snažíme se dodržet rozložení proutků do vějíře.

ZAKONČENÍ POMLÁZKY
Spolu s pruty zapleteme ke konci pletení provázek. Provázek zakryjeme pentlemi, pomlázku zprohýbáním dotvarujeme a máme vše připraveno na koledování.
Použitou pomlázku můžeme uschovat na příští sezónu, v tomto případě ji vždy den před použitím na nějakou dobu namočíme, aby se stala opět pružnou nebo si jí můžeme zasadit na zahrádce, popř. „na místě činu“ a po několika letech budeme mít možnost řezat „vlastní“ proutky.
 

Úryvek z knihy "Lidové obyčeje a nápady pro šikovné ruce - Jaro"
Diskuse
Zatím žádné příspěvky
Nové nápady na email

POZOR! Ve dnech 14.5.-4.6.2019 čerpáme dovolenou. Poslední balíčky odejdou v pondělí 13.5., další pak až ve středu 5.6.. Systém bude objednávky i nadále nonstop přijímat, následně budou objednávky vyřízené po naší dovolené v pořadí, v jakém je systém přijme. Děkujeme za pochopení a trpělivost!

Novinky na email